YALAN

"Polislere '142 Belgesi' Düzenlenmedi" Yalanı

"Polislere '142 Belgesi' Düzenlenmedi" Yalanı
Sol Haber ve Haberdar.com internet siteleri bugün yaptıkları haberde 1 Kasım genel seçimleri için polislere görev yaptıkları yerde oy kullanmalarını sağlayan 142 belgesinin düzenlenmediğini iddia etti. Dolayısıyla polislerin görev yaptıkları yerde oy kullanamayacakları iddia edildi. Ancak İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İl Seçim Kurulu Başkanlığı, görevli polislerin 1 Kasım 2015 genel seçimleri için de görev yaptıkları yerde oy kullanabilmeleri için “142 belgesi” düzenledi. İstanbul İl Seçim Kurulu Başkanlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre seçim günü görev alacak yaklaşık 17 bin polis memuru için bu belge düzenlendi. Böylelikle görev yeri, kayıtlı olduğu yerden farklı olan polis memurları bu belgeyle oylarını yasal olarak kullanma imkanına sahipler. Dolayısıyla 1 Kasım genel seçimlerinde görev alan polis memurları “142 belgesi” ile görev aldıkları yerde de oy kullanmış oldular. Sol Haber ve haberdar.com sitelerinin iddiası asılsızdır. Bununla beraber Yüksek Seçim Kurulu’nun 135 sayılı Genelge’sinin 36. maddesi de "142 belgesi"nin düzenlemesinin yasal dayanağını gösteriyor:
“Görev yaptığı sandığa ait seçmen listesinde kayıtlı bulunmayan görevli kolluk kuvvetlerinin her birine seçmen olduğunu ve seçimde oy kullanabileceğini gösteren ve sandık seçmen listesindeki bilgileri kapsayan bir belge verilir (Örnek:142)”.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir