YALAN

"Polislere '142 Belgesi' Düzenlenmedi" Yalanı

"Polislere '142 Belgesi' Düzenlenmedi" Yalanı
Sol Haber ve Haberdar.com internet siteleri bugün yaptıkları haberde 1 Kasım genel seçimleri için polislere görev yaptıkları yerde oy kullanmalarını sağlayan 142 belgesinin düzenlenmediğini iddia etti. Dolayısıyla polislerin görev yaptıkları yerde oy kullanamayacakları iddia edildi. Ancak İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İl Seçim Kurulu Başkanlığı, görevli polislerin 1 Kasım 2015 genel seçimleri için de görev yaptıkları yerde oy kullanabilmeleri için “142 belgesi” düzenledi. İstanbul İl Seçim Kurulu Başkanlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre seçim günü görev alacak yaklaşık 17 bin polis memuru için bu belge düzenlendi. Böylelikle görev yeri, kayıtlı olduğu yerden farklı olan polis memurları bu belgeyle oylarını yasal olarak kullanma imkanına sahipler. Dolayısıyla 1 Kasım genel seçimlerinde görev alan polis memurları “142 belgesi” ile görev aldıkları yerde de oy kullanmış oldular. Sol Haber ve haberdar.com sitelerinin iddiası asılsızdır. Bununla beraber Yüksek Seçim Kurulu’nun 135 sayılı Genelge’sinin 36. maddesi de "142 belgesi"nin düzenlemesinin yasal dayanağını gösteriyor:
“Görev yaptığı sandığa ait seçmen listesinde kayıtlı bulunmayan görevli kolluk kuvvetlerinin her birine seçmen olduğunu ve seçimde oy kullanabileceğini gösteren ve sandık seçmen listesindeki bilgileri kapsayan bir belge verilir (Örnek:142)”.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir