YALAN

"Tescilsiz Kayyum Görev Yapamaz" Yalanı

"Tescilsiz Kayyum Görev Yapamaz" Yalanı
28 ve 29 Ekim tarihlerinde Zaman, Meydan ve Millet gazeteleri Koza-İpek Grubuna yapılan kayyum atamasıyla ilgili "hakim kararının kayyumun görev yapması için yeterli olmadığını, kararın ticaret sicili gazetesinde yayınlanmadığı için geçersiz olduğunu" iddia ettiler. Fakat konu ile ilgili yaptığımız hukukî araştırma, ismi geçen haber sitelerinin ve bazı yorumcuların söylediklerinin gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu. Söz edilen konuda kayyum atama kararı, Ticaret Mahkemesi’nce değil Sulh Ceza Mahkemesi’nce alındı ve Sulh Ceza Mahkemesi Ticaret Mahkemesi’ne bağlı değil. Söz konusu atama kararının Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilmesi de bu kararın ticaret sicili gazetesinde yayınlanmasının beklenmesi mecburiyetini ortadan kaldırıyor. Sulh Ceza Mahkemeleri, davaların hızlı görülebilmesi ve alınan kararların beklemeden işleme konulması adına böyle bir hakka sahip durumdadır. Bunun bir örneğinin 17-25 Aralık soruşturmalarında görülmesi de mümkün. Bu davalarda da hakkında soruşturma açılan kişilerin şahsî mallarına ivedilikle tedbir kararı alınmış olması, İpek Holding’e yapılan işlemlerin hukukî zemininin olduğunu gösteriyor. Ayrıca kararın Ankara’da alınmış olması da hukuka aykırı bir durum oluşturmuyor, çünkü mahkeme, özel şartlar altında adlî istinabede bulunma hakkına da sahip. Dolayısıyla kayyum atanmasında usul yönünden hukuksuzluk olduğunu söyleyen haberlerin hiçbiri gerçeği yansıtmamaktadır.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir