YALAN

"Tescilsiz Kayyum Görev Yapamaz" Yalanı

"Tescilsiz Kayyum Görev Yapamaz" Yalanı
28 ve 29 Ekim tarihlerinde Zaman, Meydan ve Millet gazeteleri Koza-İpek Grubuna yapılan kayyum atamasıyla ilgili "hakim kararının kayyumun görev yapması için yeterli olmadığını, kararın ticaret sicili gazetesinde yayınlanmadığı için geçersiz olduğunu" iddia ettiler. Fakat konu ile ilgili yaptığımız hukukî araştırma, ismi geçen haber sitelerinin ve bazı yorumcuların söylediklerinin gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu. Söz edilen konuda kayyum atama kararı, Ticaret Mahkemesi’nce değil Sulh Ceza Mahkemesi’nce alındı ve Sulh Ceza Mahkemesi Ticaret Mahkemesi’ne bağlı değil. Söz konusu atama kararının Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilmesi de bu kararın ticaret sicili gazetesinde yayınlanmasının beklenmesi mecburiyetini ortadan kaldırıyor. Sulh Ceza Mahkemeleri, davaların hızlı görülebilmesi ve alınan kararların beklemeden işleme konulması adına böyle bir hakka sahip durumdadır. Bunun bir örneğinin 17-25 Aralık soruşturmalarında görülmesi de mümkün. Bu davalarda da hakkında soruşturma açılan kişilerin şahsî mallarına ivedilikle tedbir kararı alınmış olması, İpek Holding’e yapılan işlemlerin hukukî zemininin olduğunu gösteriyor. Ayrıca kararın Ankara’da alınmış olması da hukuka aykırı bir durum oluşturmuyor, çünkü mahkeme, özel şartlar altında adlî istinabede bulunma hakkına da sahip. Dolayısıyla kayyum atanmasında usul yönünden hukuksuzluk olduğunu söyleyen haberlerin hiçbiri gerçeği yansıtmamaktadır.

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir