YALAN

Kayyum Kararında "Şirinler Köyü" Yerleşim Yeri Sanıldı Yalanı

Kayyum Kararında "Şirinler Köyü" Yerleşim Yeri Sanıldı Yalanı
Zaman Gazetesi 28 Ekim 2015 tarihli haberinde, İpek Holding’e atanan kayyum kararında Ankara Sulh Ceza Hakimliği'nin dayanak aldığı bilirkişi raporunu bile tam anlamadığını iddia etti. Haberde Ankara Savcısı Musa Yücel’in çizgi film kahramanı “Şirinler”den suç icat ettiği, bir ekonomi terimi olan “smurf village” yani “şirinler köyü”nün bir Ankara’da bir buluşma yeri sandığı iddia edildi. Bugün Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak da 29 Ekim 2015 tarihli yazısında bilirkişinin kararda “Şirinler Köyü” terimini bilmediği için “Şirinler Köyünde toplanıyorlardı” diye yazdığını ifade etti. Meydan Gazetesi de 29 Ekim 2015 tarihli haberinde Zaman’ın iddiasını tekrarlayarak savcının “Şirinler Köyü” terimini anlamadan suç icat ettiğini ileri sürdü. Sözcü gazetesi de 26 Ekim 2015 tarihli haberinde “Şirinler köyü adresinde toplandıkları” ifadesini kullandı. Gerçekte ise Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) “Şirket yönetimi için kayyum tayini” başlıklı 133. maddesi kapsamında verilen karar öncesinde başsavcılık, mahkemeye bir talep yazısı yazarak bilirkişileri görevlendirdi. Bu bilirkişilerin hazırladığı raporda, İpek Grubu şirketleri için “Ortaklıklardaki kişilerin neredeyse tüm şirketlere hakim aynı kişilerden oluştuğu, kurumların aynı adreste oldukları, farklı adreslerdekilerinse Ankara Yenimahalle merkezindeki Smurfs Village yani Şirinler Köyü yönteminin uygulandığı adreste toplandıkları” saptaması yapıldı. Dolayısıyla Şirinler Köyü teriminin kendisi raporda bir adres olarak değil, Şirinler Köyü yönteminin kendisine atıf yapılarak kullanıldı. Bahsedilen adres de "Şirinler Köyü" yönteminin uygulandığı adresti. Uygulanan kayyum kararı da bu rapora dayanarak uygulandı. Bilirkişinin hazırladığı raporda şu açıklamalara yer verildi:
Çok önemli muhasebe sahtecilikleri ve hilelerin yapıldığı, kayıt dışı parasal girdinin organize şekilde bu kurumlarda olduğu” ifade edilen raporda “çok yoğun ve fazla Smurfs Village (Şirinler Köyü) para hareketliliği olduğu, mali iz takibini kaldıracak şekilde iç içe geçmiş kurumsal belge hareketliliğinin olduğu ve bağış ve yardımlara dair hiçbir somut belge, dayanak ve uygunluğun olmadığı danışmanlık hizmetleri için gider pusulası düzenlenmek suretiyle para çıkışları yapıldığı, peçeleme ve muvazaa marifetiyle birçok işlem tesis edildiği ve örtülü kazanç sağlandığı, Vergi İdaresi vergi teknik raporlarının düzenlenmediği, sermaye piyasasını ilgilendiren hususlarda, ilgili kurulun hareket etmediği, MASAK’ın çalışma alanı kapsamında birçok karapara aklama eyleminin varlığının tespit edildiği, örgütsel amaçlara ulaşabilmek için muhalif kişilerle ilgili bilgi ve doküman hazırlandığı, tehdit unsuru olabilecek şahıs veya kurumlar için yazışmalar yapıldığı tespit edilmiştir.
Dolayısıyla Zaman ve Nazlı Ilıcak'ın savcının şirinler köyü ifadesini anlamadığı ile ilgili iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir