YALAN

"Kayyum Kararı Hukuka Aykırı" Yalanı

"Kayyum Kararı Hukuka Aykırı" Yalanı
Zaman Gazetesi bugünkü "Anayasa'yı Askıya Aldılar" manşetli nüshasında Koza-İpek grubuna ait şirketlerden Bugün TV ve Kanaltürk'e el konmasının anayasaya aykırı olduğunu iddia etti. Aynı şekilde Bugün Gazetesi de şirketlere kayyum atanmasının "anayasa'ya ve hukuki mevzuata aykırı" olduğunu iddia etti. Zaman gazetesi dayanak olarak da Anayasa'nın 30. maddesini göstermektedir. "Kanuna uygun şekilde basın işletmesi olarak kurulan basımevi ve eklentileri ile basın araçları, suç aleti olduğu gerekçesiyle zapt ve müsadere edilemez veya işletilmekten alıkonulamaz." Ancak Koza-İpek Grubu'yla ilgili gerekçeli kararda bahsi geçen şirketler grubunun basın faaliyetlerinden dolayı değil, içinde bulundukları şirket gruplarına terör örgütünün finansmanına yardım ettikleri gerekçesiyle kayyum atandığı ifade edilmektedir. Gerekçeli karar şöyle: 26 Ekim 2015 tarihinde, Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimliği, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebiyle Koza İpek Grubu'nun 22 şirketine, "Fethullahçı Terör Örgütü"ne (FETÖ) yardım ettikleri gerekçesiyle tam yetkili kayyum atanmasına karar vermiştir. Mahkeme kararında, anılan şirketlerin FETÖ'yü finanse ettikleri ve FETÖ tarafından toplanan himmet paralarının bu şirketlerin kazancı gibi gösterilerek aklandığı, ayrıca medya organları aracılığıyla da örgütün işlediği suçların gizlendiği ve örgüt mensuplarının aklanmaya çalışıldığı ifade edilmektedir. Hukuksuz olduğu iddia edilen kayyum atanmasının gerekçesi de Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 133. maddesinde açıkça belirtilmiştir: "Suçun bir şirketin faaliyeti çerçevesinde işlenmekte olduğu hususunda kuvvetli şüphe varlığı ve maddi gerçeğin ortaya çıkarılabilmesi için gerekli olması halinde; soruşturma ve kovuşturma sürecinde, hâkim veya mahkeme, şirket işlerinin yürütülmesiyle ilgili olarak kayyım atayabilir. Atama kararında, yönetim organının karar ve işlemlerinin kayyımın onayına bağlı kılındığı veya yönetim organının yetkilerinin tümüyle kayyıma verildiği açıkça belirtilir." Dolayısıyla Koza-İpek grubuna kayyum atanmasının hukuksuz olduğu ve kararın anayasaya aykırı olduğu iddiası doğru değildir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir