YALAN

"Kayyum Kararı Hukuka Aykırı" Yalanı

"Kayyum Kararı Hukuka Aykırı" Yalanı
Zaman Gazetesi bugünkü "Anayasa'yı Askıya Aldılar" manşetli nüshasında Koza-İpek grubuna ait şirketlerden Bugün TV ve Kanaltürk'e el konmasının anayasaya aykırı olduğunu iddia etti. Aynı şekilde Bugün Gazetesi de şirketlere kayyum atanmasının "anayasa'ya ve hukuki mevzuata aykırı" olduğunu iddia etti. Zaman gazetesi dayanak olarak da Anayasa'nın 30. maddesini göstermektedir. "Kanuna uygun şekilde basın işletmesi olarak kurulan basımevi ve eklentileri ile basın araçları, suç aleti olduğu gerekçesiyle zapt ve müsadere edilemez veya işletilmekten alıkonulamaz." Ancak Koza-İpek Grubu'yla ilgili gerekçeli kararda bahsi geçen şirketler grubunun basın faaliyetlerinden dolayı değil, içinde bulundukları şirket gruplarına terör örgütünün finansmanına yardım ettikleri gerekçesiyle kayyum atandığı ifade edilmektedir. Gerekçeli karar şöyle: 26 Ekim 2015 tarihinde, Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimliği, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebiyle Koza İpek Grubu'nun 22 şirketine, "Fethullahçı Terör Örgütü"ne (FETÖ) yardım ettikleri gerekçesiyle tam yetkili kayyum atanmasına karar vermiştir. Mahkeme kararında, anılan şirketlerin FETÖ'yü finanse ettikleri ve FETÖ tarafından toplanan himmet paralarının bu şirketlerin kazancı gibi gösterilerek aklandığı, ayrıca medya organları aracılığıyla da örgütün işlediği suçların gizlendiği ve örgüt mensuplarının aklanmaya çalışıldığı ifade edilmektedir. Hukuksuz olduğu iddia edilen kayyum atanmasının gerekçesi de Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 133. maddesinde açıkça belirtilmiştir: "Suçun bir şirketin faaliyeti çerçevesinde işlenmekte olduğu hususunda kuvvetli şüphe varlığı ve maddi gerçeğin ortaya çıkarılabilmesi için gerekli olması halinde; soruşturma ve kovuşturma sürecinde, hâkim veya mahkeme, şirket işlerinin yürütülmesiyle ilgili olarak kayyım atayabilir. Atama kararında, yönetim organının karar ve işlemlerinin kayyımın onayına bağlı kılındığı veya yönetim organının yetkilerinin tümüyle kayyıma verildiği açıkça belirtilir." Dolayısıyla Koza-İpek grubuna kayyum atanmasının hukuksuz olduğu ve kararın anayasaya aykırı olduğu iddiası doğru değildir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir