YALAN

"Melek İpek'in Evinin Duvarına Yıkım Kararı" Yalanı

"Melek İpek'in Evinin Duvarına Yıkım Kararı" Yalanı
Bugün TV Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros canlı yayında Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek’in annesi Melek İpek’in Ankara’daki evinin duvarlarına yıkım kararı uygulanacağını iddia etti. Bu iddia Zaman, Sözcü, Aktifhaber, Rotahaber gibi bazı yayın organları tarafından paylaşıldı. Bugün Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak konuyla ilgili “Küçük adam Melih Gökçek! Melek İpek’in duvarlarını yıkmaya hazırlanıyor. Onu, Bülent Arınç’a havale ediyorum” şeklinde bir tweet attı. Haberin çeşitli yayın organlarında yayılmasından ve sosyal medyada paylaşılmasndan kısa bir müddet sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden konu ile ilgili bir yalanlama geldi. Belediye yaptığı açıklamada, ne zabıta ekiplerinin ne de belediye ekiplerinin böyle bir çalışma içerisinde olduğunu bildirdi. Bu iddiaların algı oluşturma gayesinden başka bir amacının olmadığının altını çizen Ankara Büyükşehir Belediyesi, haberlerin kesinlikle gerçek dışı olduğunu kamuoyu ile paylaştı.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir