YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda Filistin'le İlgili Tek Kelime Etmedi" Yalanı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 2 Ekim 2018 tarihinde partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 23-27 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleştirdiği ABD zirvesine ve katıldığı BM 73. Genel Kurulu’na dair birtakım iddialar gündeme getirdi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 25 Eylül 2018 tarihinde BM Genel Kurulu’na hitap ederken Filistin’den ve Filistinlilerden bahsetmediği ileri sürdü. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurt içinde sürekli gündeme getirdiği Filistin meselesine dair BM Genel Kurulu’nda tek bir kelime dahi etmediği iddia etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 25 Eylül 2018 tarihinde BM Genel Kurulu’na hitap etti. Erdoğan’ın 25 Eylül günü yaptığı konuşmada Filistin meselesi ile ilgili "Filistinlilere uygulanan zulme ses çıkarmayanların, onlara yapılan yardımları kısma konusundaki gayretleri sadece, evet, zalimlerin cesaretini artırmaktadır. Tüm dünya arkasını dönse bile, Türkiye olarak biz mazlum Filistinlilerin yanında yer almaya, ilk kıblemiz Kudüs’ün tarihi ve hukuki statüsüne sahip çıkmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM konuşması incelendiğinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Erdoğan, BM Genel Kurulu’nda Filistin ile ilgili tek kelime etmedi." iddiasının doğru olmadığı ortaya çıkıyor.

 

Doğru Haber Linkleri: TCCB

Yalan Haber Linkleri: CHP

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir