YALAN

"İstanbul Ahırkapı Açıklarında İçinde Hastalıklı Hayvan Bulunan Gemi Var" Yalanı

"İstanbul Ahırkapı Açıklarında İçinde Hastalıklı Hayvan Bulunan Gemi Var" Yalanı

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda İstanbul Ahırkapı açıklarında demirlemiş bir hayvan taşıma gemisi olduğunu ve bu geminin içinde hastalıklı hayvanların bulunduğunu iddia eden bir paylaşım yaptı. Brezilya’dan Türkiye’ye hayvan getirdiği iddia edilen gemide ölen hastalıklı hayvanların denize atıldığı ileri sürüldü. Hayvanların göz göre göre telef olduğu, hiçbir önlem alınmadığı ve ölen hayvanların denize atılmasının halk sağlığını tehdit ettiği iddia edildi.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı İstanbul Ahırkapı açıklarında içinde hastalıklı hayvanlar bulunan bir geminin 20 gündür demirlediği iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlık söz konusu geminin 20 Ağustos 2018 tarihinde boşaltıldığını temizlik ve kontrol işlemlerinin İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Çevre Koruma Ekipleri tarafından yapıldığını belirtti. Bahsi geçen gemi bugün sefer talimat belgesinin hazırlanmasından sonra Marmara Denizini terk ederek İspanya’ya doğru hareket edecek.

 

Doğru Haber Linkleri: Tarım ve Orman Bakanlığı

Yalan Haber Linkleri: Haytap

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir