YALAN

CHP'li Gamze İlgezdi'nin "İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Kalkacak Uçaklar İçin Bulgaristan’a Para Ödenecek" Yalanı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi 28 Ağustos 2018 tarihinde İstanbul Yeni Havalimanı’nı Meclis gündemine taşıdı. İlgezdi yeni havalimanına iniş kalkış yapacak her uçağın Bulgaristan hava sahasını kullanacağını ve bu nedenle Bulgaristan’a para ödeneceğini ve bu ödemenin Hazine tarafından yapılacağını iddia etti. İlgezdi konuyla ilgili soru önergesi verdi. İddia sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Yeni havalimanından yapılacak her uçuş için Bulgaristan'a ücret ödeneceğini iddia eden yüzlerce paylaşım yapıldı. Ödemenin yanı sıra Türkiye’nin Yeni Havalimanı’yla birlikte iç uçuş hâkimiyetini de kaybedeceği ve Bulgaristan’ın hava sahasını kapadığı durumda hiçbir uçuşun gerçekleştirilemeyeceği öne sürüldü. Bu iddialarla birlikte Yeni Havalimanı’nın yerli ve milli bir proje olmadığı, havalimanının işletilmesinde başka ülkelere muhtaç durumda olunduğu iddia edildi.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 28 Ağustos tarihinden itibaren gündeme gelen “İstanbul Yeni Havalimanı’ndan kalkacak uçaklar için Bulgaristan’a para ödenecek” iddialarının doğru olmadığını ve karalama maksadı taşıdığını bildirdi. 

İstanbul Yeni Havalimanı kullanılarak yapılacak uçuşlar için hava araçlarının kullanacağı geliş ve kalkış rotaları ile hava koridorlarına ilişkin bilgiler 16 Ağustos'ta tüm dünyaya ilan edildi. Bu bilgilere göre tüm iç hat uçuşlarının yeni havalimanına iniş ve kalkışta kullanacağı rotaların tamamı Türkiye hava sahasının içinde. Öte yandan Türkiye hava sahasına batıdan giren veya batıya çıkacak transit veya dış hat uçuşlarında ise mevcutta Bulgaristan ve Yunanistan hava sahasının kullanılıyor ancak Türkiye kullanılan hava sahaları hiçbir ücret ödemiyor. Yeni havalimanı faal hale geldikten sonra da söz konusu uçuşlar için hiçbir bedel ödenmeyecek.

 

Doğru Haber Linkleri: AA

Yalan Haber Linkleri: BBC Türkçe, Evrensel, Birgün

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir