YALAN

CHP'li Gamze İlgezdi'nin "İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Kalkacak Uçaklar İçin Bulgaristan’a Para Ödenecek" Yalanı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi 28 Ağustos 2018 tarihinde İstanbul Yeni Havalimanı’nı Meclis gündemine taşıdı. İlgezdi yeni havalimanına iniş kalkış yapacak her uçağın Bulgaristan hava sahasını kullanacağını ve bu nedenle Bulgaristan’a para ödeneceğini ve bu ödemenin Hazine tarafından yapılacağını iddia etti. İlgezdi konuyla ilgili soru önergesi verdi. İddia sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Yeni havalimanından yapılacak her uçuş için Bulgaristan'a ücret ödeneceğini iddia eden yüzlerce paylaşım yapıldı. Ödemenin yanı sıra Türkiye’nin Yeni Havalimanı’yla birlikte iç uçuş hâkimiyetini de kaybedeceği ve Bulgaristan’ın hava sahasını kapadığı durumda hiçbir uçuşun gerçekleştirilemeyeceği öne sürüldü. Bu iddialarla birlikte Yeni Havalimanı’nın yerli ve milli bir proje olmadığı, havalimanının işletilmesinde başka ülkelere muhtaç durumda olunduğu iddia edildi.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 28 Ağustos tarihinden itibaren gündeme gelen “İstanbul Yeni Havalimanı’ndan kalkacak uçaklar için Bulgaristan’a para ödenecek” iddialarının doğru olmadığını ve karalama maksadı taşıdığını bildirdi. 

İstanbul Yeni Havalimanı kullanılarak yapılacak uçuşlar için hava araçlarının kullanacağı geliş ve kalkış rotaları ile hava koridorlarına ilişkin bilgiler 16 Ağustos'ta tüm dünyaya ilan edildi. Bu bilgilere göre tüm iç hat uçuşlarının yeni havalimanına iniş ve kalkışta kullanacağı rotaların tamamı Türkiye hava sahasının içinde. Öte yandan Türkiye hava sahasına batıdan giren veya batıya çıkacak transit veya dış hat uçuşlarında ise mevcutta Bulgaristan ve Yunanistan hava sahasının kullanılıyor ancak Türkiye kullanılan hava sahaları hiçbir ücret ödemiyor. Yeni havalimanı faal hale geldikten sonra da söz konusu uçuşlar için hiçbir bedel ödenmeyecek.

 

Doğru Haber Linkleri: AA

Yalan Haber Linkleri: BBC Türkçe, Evrensel, Birgün

Son Yalanlar

İyi Partili Lütfü Türkkan'a Cevap Ak Partili Öznur Çalık'tan Geldi
YALAN

İyi Partili Lütfü Türkkan'a Cevap Ak Partili Öznur Çalık'tan Geldi

26 Ekim, 2020
İyi Partili Lütfü Türkkan’ın algı çalışması işe yaramadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya’daki açıklamasını çarpıtmaya çalışan Türkan’a cevabını Ak Partili Öznur Çalık verdi.
"Şırnak'ta Binlerce Kişi Gayriresmi Sorgulandı" Yalanı
YALAN

"Şırnak'ta Binlerce Kişi Gayriresmi Sorgulandı" Yalanı

26 Ekim, 2020
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, terör örgütü ve yandaşlarının "Şırnak'ta binlerce kişi gayriresmi sorgulandı." iddialarını Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla yalanladı. Çataklı, "Akılla, izanla açıklanamayacak, gerçek dışı haberler servis ettiklerini" belirtti.
"Devlet Artık İstediği Şirkete El Koyabilecek" Yalanı
YALAN

"Devlet Artık İstediği Şirkete El Koyabilecek" Yalanı

23 Ekim, 2020
Devlet bu kararnameyle istediği şirkete el koyabilecek yalanı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir