YALAN

CHP'li Gamze İlgezdi'nin "İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Kalkacak Uçaklar İçin Bulgaristan’a Para Ödenecek" Yalanı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi 28 Ağustos 2018 tarihinde İstanbul Yeni Havalimanı’nı Meclis gündemine taşıdı. İlgezdi yeni havalimanına iniş kalkış yapacak her uçağın Bulgaristan hava sahasını kullanacağını ve bu nedenle Bulgaristan’a para ödeneceğini ve bu ödemenin Hazine tarafından yapılacağını iddia etti. İlgezdi konuyla ilgili soru önergesi verdi. İddia sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Yeni havalimanından yapılacak her uçuş için Bulgaristan'a ücret ödeneceğini iddia eden yüzlerce paylaşım yapıldı. Ödemenin yanı sıra Türkiye’nin Yeni Havalimanı’yla birlikte iç uçuş hâkimiyetini de kaybedeceği ve Bulgaristan’ın hava sahasını kapadığı durumda hiçbir uçuşun gerçekleştirilemeyeceği öne sürüldü. Bu iddialarla birlikte Yeni Havalimanı’nın yerli ve milli bir proje olmadığı, havalimanının işletilmesinde başka ülkelere muhtaç durumda olunduğu iddia edildi.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 28 Ağustos tarihinden itibaren gündeme gelen “İstanbul Yeni Havalimanı’ndan kalkacak uçaklar için Bulgaristan’a para ödenecek” iddialarının doğru olmadığını ve karalama maksadı taşıdığını bildirdi. 

İstanbul Yeni Havalimanı kullanılarak yapılacak uçuşlar için hava araçlarının kullanacağı geliş ve kalkış rotaları ile hava koridorlarına ilişkin bilgiler 16 Ağustos'ta tüm dünyaya ilan edildi. Bu bilgilere göre tüm iç hat uçuşlarının yeni havalimanına iniş ve kalkışta kullanacağı rotaların tamamı Türkiye hava sahasının içinde. Öte yandan Türkiye hava sahasına batıdan giren veya batıya çıkacak transit veya dış hat uçuşlarında ise mevcutta Bulgaristan ve Yunanistan hava sahasının kullanılıyor ancak Türkiye kullanılan hava sahaları hiçbir ücret ödemiyor. Yeni havalimanı faal hale geldikten sonra da söz konusu uçuşlar için hiçbir bedel ödenmeyecek.

 

Doğru Haber Linkleri: AA

Yalan Haber Linkleri: BBC Türkçe, Evrensel, Birgün

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir