YALAN

The Wall Street Journal'ın "Almanya, Türkiye'ye Acil Maddi Yardım Sağlamayı Düşünüyor" Yalanı

The Wall Street Journal
The Wall Street Journal

ABD merkezli yayın yapan The Wall Street Journal gazetesi 28 Ağustos 2018 tarihinde Almanya’nın Türkiye’ye acil maddi yardım sağlayacağını iddia eden bir haber yaptı. The Wall Street Journal'ın Almanya muhabiri Bojan Pancevski tarafından kaleme alınan haberde Türk Lirası'ndaki değer kaybı karşısında Almanya'nın yardım seçeneklerini değerlendirdiği ileri sürüldü. Alman hükümet yetkilisine dayandırılan haberde masada Türkiye’yi içinde bulunduğu finansal durumdan kurtarmak için 3-4 senaryo bulunduğu iddia ediliyor.

The Wall Street Journal’da yayınlanan haberi ardından Reuters’a açıklama yapan Alman hükümet yetkilisi Almanya’nın Türkiye’ye maddi yardım paketi sağlayacağının doğru olmadığını belirten bir açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada Almanya’nın Türkiye’ye ve yaşanan gelişmelere karşı pozisyonunu koruduğu ve Türkiye ekonomisi ile ilgili herhangi bir girişimde bulunacakları iddialarının doğru olmadığını bildirdi. 

 

Doğru Haber Linkleri: Reuters

Yalan Haber Linkleri: The Wall Street Journal

 

 

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir