YALAN

The Wall Street Journal'ın "Almanya, Türkiye'ye Acil Maddi Yardım Sağlamayı Düşünüyor" Yalanı

The Wall Street Journal
The Wall Street Journal

ABD merkezli yayın yapan The Wall Street Journal gazetesi 28 Ağustos 2018 tarihinde Almanya’nın Türkiye’ye acil maddi yardım sağlayacağını iddia eden bir haber yaptı. The Wall Street Journal'ın Almanya muhabiri Bojan Pancevski tarafından kaleme alınan haberde Türk Lirası'ndaki değer kaybı karşısında Almanya'nın yardım seçeneklerini değerlendirdiği ileri sürüldü. Alman hükümet yetkilisine dayandırılan haberde masada Türkiye’yi içinde bulunduğu finansal durumdan kurtarmak için 3-4 senaryo bulunduğu iddia ediliyor.

The Wall Street Journal’da yayınlanan haberi ardından Reuters’a açıklama yapan Alman hükümet yetkilisi Almanya’nın Türkiye’ye maddi yardım paketi sağlayacağının doğru olmadığını belirten bir açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada Almanya’nın Türkiye’ye ve yaşanan gelişmelere karşı pozisyonunu koruduğu ve Türkiye ekonomisi ile ilgili herhangi bir girişimde bulunacakları iddialarının doğru olmadığını bildirdi. 

 

Doğru Haber Linkleri: Reuters

Yalan Haber Linkleri: The Wall Street Journal

 

 

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir