YALAN

Oda TV'nin "Metro İstanbul'un Logosu 6 Milyon TL Maliyetle Değiştirildi" Yalanı

Metro İstanbul
Metro İstanbul

Oda TV 21 Ağustos 2018 tarihli bir haberinde “Metro İstanbul”un yeni logosunu değiştirileceğini iddia eden bir yaptı. Söz konusu haberde logo değişikliğinin maliyetin 6 milyon TL’yi bulduğu ileri sürüldü. İddia sosyal medyada binlerce paylaşım aldı. Birçok sosyal medya kullanıcısı ülkenin tasarrufa gittiği bu dönemde bir logo değişikliğine 6 milyon TL harcandığı iddialarına tepki gösterdi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaptığı yazılı açıklamada İstanbul Metro’nun logosunun değiştirileceği ve buna milyonlarca Lira harcanacağına yönelik iddiaların tamamen asılsız olduğunu bildirdi. Kurum adına yapılan tek logo değişikliği 2016 yılında “İstanbul Ulaşım A.Ş.” olan şirket unvanının “İstanbul Metro A.Ş” olarak değiştirilmesi ile yapıldı.

 

Doğru Haber Linkleri: Metro İstanbul

Yalan Haber Linkleri: Oda TV

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir