YALAN

"Bursa'daki 'Okuyan Kız Heykeli' Ateizme Özendirdiği İçin Kaldırıldı" Yalanı

Okuyan Kız Heykeli
Okuyan Kız Heykeli

Bursa’da Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan "Kitap Okuyan Kız" heykelinin Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldığı iddia edildi. Heykelin kaldırılmasını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın istediği ileri sürüldü. Bazı sosyal medya kullanıcıları ise Alinur Aktaş’ın söz konusu heykelin ateizme özendirdiğini söylediği ve “Kitap Okuyan Kız” heykelinin bu gerekçe ile kaldırıldığını iddia etti.

Ancak Bursa’daki "Kitap Okuyan Kız" heykelinin ateizme özendirdiği için kaldırıldığı iddiaları doğru değil. Bursa Büyükşehir Belediyesi “Okuyan Kız Heykeli”nin onarım için atölyeye kaldırıldığını ve onarım işlemi bittikten sonra Şehir Kütüphanesi’nin önüne konulacağını bildirdi.

 

Doğru Haber Linkleri: Bursa Büyükşehir Belediyesi

Yalan Haber Linkleri: Twitter

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir