YALAN

"Ekonomik Saldırı Boyunca Kamuoyuna Servis Edilen Yalanlar"

Temsili
Temsili

ABD’nin aldığı politik kararlar ve ABD Başkanı Donald Trump ve yönetiminin açıklamalarıyla birlikte Türkiye’de de döviz kurlarında irrasyonel değişiklikler meydana geldi. ABD bir anlamda Türkiye’ye karşı ekonomik bir saldırı başlattı. ABD’nin ve kontrolündeki fonların Türkiye saldırıları devam ederken gerek iç gerekse dış basında konu ile ilgili birçok asılsız iddia gündeme getirildi.

 

1- İngiliz Financial Times gazetesi 10 Ağustos 2018’de Avrupa Merkez Bankası’nın Türkiye’de faaliyet gösteren BBVA, BNP Paribas ve UniCredit gibi Avrupa merkezli bankaları kur hareketi sebebiyle uyardığını iddia eden bir haber yayınladı.

İngiliz Financial Times gazetesinin 10 Ağustos’ta gündeme getirdiği Avrupa Merkez Bankası’nın Türkiye’deki Avrupa merkezli bankaları uyardığı iddiası doğru değil. BBVA yaptığı açıklamada Avrupa Merkez Bankası’nın kendilerini uyarmadığını ve Türkiye’deki durumun kendileri ve ekonomi için herhangi bir risk teşkil etmediği belirtti.

 

2- ABD merkezli Bloomberg de 10 Ağustos tarihli bir haberinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)’nın bankaları acil koduyla toplantıya çağırdığını iddia etti.

BDDK ise Bloomberg tarafından bankaları acil koduyla toplantıya çağırdıklarına yönelik iddiaları yalanlayarak kurumun bu yönlü bir kararının olmadığını bildirdi.

 

3- 12 Ağustos’ta Türk Lirasına karşı gerçekleştirilen uluslararası operasyon sırasında da sosyal medyada devletin bankalarda bulunan mevduatlara el koyacağına ve banka hesaplarında bulunan dövizlerin TL’ye çevrileceğine yönelik birçok iddia gündeme getirildi.

Sosyal medya gündeme gelen iddialara ise cevap Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la birlikte Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından geldi. Albayrak yaptığı açıklamada mevduatlara el konulacağına ya da banka hesaplarında bulunan dövizlerin TL’ye çevrileceğine yönelik iddiaların tamamen asılsız olduğunu ve konuyla ilgili yasal işlem başlatılacağını duyurdu. Emniyet Genel Müdürlüğü sosyal medya üzerinden dolar kur yükselişini provoke edici ve algı oluşturacak şekilde 07.08.2018 tarih itibariyle paylaşım yapan 346 sosyal medya hesabı tespit edildiğini ve konuyla alakalı adli işlemlerin başlatıldığını duyurdu.

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir