YALAN

"Cumhurbaşkanlığı 750 Bin Dolarlık Cenaze Aracı Aldı" Yalanı

ABD'li cenaze şirketine ait cenaze aracı
ABD'li cenaze şirketine ait cenaze aracı

Sosyal medyada Cumhurbaşkanlığı’na 750 bin dolarlık cenaze aracı alındığını iddia eden paylaşımlar yapıldı. Cumhurbaşkanlığı’nın aldığı cenaze aracına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraflarda aracın üzerinde Cumhurbaşkanlığı arması yer alıyor. Söz konusu paylaşımlarda Türkiye’nin ekonomik saldırı altında olduğu bugünlerde Cumhurbaşkanlığı’nın böyle bir alım yapması sert bir dille eleştirildi.

Ancak Cumhurbaşkanlığı’nın 750 bin dolar değerinde cenaze aracı aldığı iddiaları doğru değil. Cumhurbaşkanlığı’nın cenaze aracı aldığı yönelikte herhangi bir bilgi bulunmuyor. Cumhurbaşkanlığı’na ait olduğu iddiasıyla paylaşılan cenaze aracı fotoğrafı montaj. Söz konusu cenaze aracı fotoğrafı ABD’li bir cenaze şirketine ait. Aracın orijinal fotoğraflarını ABD’li cenaze şirketinin internet sayfasında görmek mümkün.

 

Doğru Haber Linkleri: Legacy

Yalan Haber Linkleri: Twitter

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir