YALAN

"Cumhurbaşkanlığı 750 Bin Dolarlık Cenaze Aracı Aldı" Yalanı

ABD'li cenaze şirketine ait cenaze aracı
ABD'li cenaze şirketine ait cenaze aracı

Sosyal medyada Cumhurbaşkanlığı’na 750 bin dolarlık cenaze aracı alındığını iddia eden paylaşımlar yapıldı. Cumhurbaşkanlığı’nın aldığı cenaze aracına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraflarda aracın üzerinde Cumhurbaşkanlığı arması yer alıyor. Söz konusu paylaşımlarda Türkiye’nin ekonomik saldırı altında olduğu bugünlerde Cumhurbaşkanlığı’nın böyle bir alım yapması sert bir dille eleştirildi.

Ancak Cumhurbaşkanlığı’nın 750 bin dolar değerinde cenaze aracı aldığı iddiaları doğru değil. Cumhurbaşkanlığı’nın cenaze aracı aldığı yönelikte herhangi bir bilgi bulunmuyor. Cumhurbaşkanlığı’na ait olduğu iddiasıyla paylaşılan cenaze aracı fotoğrafı montaj. Söz konusu cenaze aracı fotoğrafı ABD’li bir cenaze şirketine ait. Aracın orijinal fotoğraflarını ABD’li cenaze şirketinin internet sayfasında görmek mümkün.

 

Doğru Haber Linkleri: Legacy

Yalan Haber Linkleri: Twitter

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir