YALAN

"AKP Mitingi İçin Hastane Boşaltıldı" Yalanı

"AKP Mitingi İçin Hastane Boşaltıldı" Yalanı
MHP milletvekili Mehmet Bülent Karataş 24 Ekim 2015’te ertesi gün Yenikapı’da gerçekleşecek olan AK Parti mitingi için Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde özel düzenlemeler yapıldığını ve koroner yoğun bakım ünitesinin boşaltıldığını iddia etti. Karataş'ın iddiasına göre böyle bir değişiklik MHP’nin 18 Ekim 2015’te aynı alanda gerçekleştirdiği mitingi için yapılmadı. Bu iddialar Posta, Cumhuriyet, Bugün ve Odatv gibi medya organlarında haber yapıldı. Fakat hastane idaresinden alınan bilgiye göre Karataş'ın iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Hastane tarafından yayınlanan tekzipte AK Parti mitingi öncesinde koroner yoğun bakım ünitesinin boşaltılmasının söz konusu olmadığı açıkça ifade edildi. Açıklamada valilikten gelen talimat üzere bazı doktorların görevlendirildiği, bunun standart bir prosedür olduğu, 1 hafta önceki MHP mitinginde de aynı prosedürün işlediği vurgulandı. İddialarla ilgili görüştüğümüz hastane yetkilisi de iddiaların asılsız olduğunu belirterek “Partilere göre farklı tutum almamız mümkün mü? 100.000 kişinin toplandığı yerde tedbir almanız gerekmez mi? Valilik her mitingden önce bize ikaz yazısı gönderiyor, hazırlıklı olmamız gerektiğini söylüyor. Olay bundan ibaret.” açıklamasında bulundu. Ancak Posta ve Bugün, haber metinlerinde hastanenin ne tekzibine ne de yetkililerin açıklamalarına yer verdi. Cumhuriyet ve Odatv, hastanenin tekzibini haber metninin sonunda vermiş olmalarına rağmen haber başlığında sanki böyle bir yalanlama hiç yapılmamış gibi sadece MHP milletvekili Karataş’ın iddiasına yer verdi.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir