YALAN

"AKP Mitingi İçin Hastane Boşaltıldı" Yalanı

"AKP Mitingi İçin Hastane Boşaltıldı" Yalanı
MHP milletvekili Mehmet Bülent Karataş 24 Ekim 2015’te ertesi gün Yenikapı’da gerçekleşecek olan AK Parti mitingi için Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde özel düzenlemeler yapıldığını ve koroner yoğun bakım ünitesinin boşaltıldığını iddia etti. Karataş'ın iddiasına göre böyle bir değişiklik MHP’nin 18 Ekim 2015’te aynı alanda gerçekleştirdiği mitingi için yapılmadı. Bu iddialar Posta, Cumhuriyet, Bugün ve Odatv gibi medya organlarında haber yapıldı. Fakat hastane idaresinden alınan bilgiye göre Karataş'ın iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Hastane tarafından yayınlanan tekzipte AK Parti mitingi öncesinde koroner yoğun bakım ünitesinin boşaltılmasının söz konusu olmadığı açıkça ifade edildi. Açıklamada valilikten gelen talimat üzere bazı doktorların görevlendirildiği, bunun standart bir prosedür olduğu, 1 hafta önceki MHP mitinginde de aynı prosedürün işlediği vurgulandı. İddialarla ilgili görüştüğümüz hastane yetkilisi de iddiaların asılsız olduğunu belirterek “Partilere göre farklı tutum almamız mümkün mü? 100.000 kişinin toplandığı yerde tedbir almanız gerekmez mi? Valilik her mitingden önce bize ikaz yazısı gönderiyor, hazırlıklı olmamız gerektiğini söylüyor. Olay bundan ibaret.” açıklamasında bulundu. Ancak Posta ve Bugün, haber metinlerinde hastanenin ne tekzibine ne de yetkililerin açıklamalarına yer verdi. Cumhuriyet ve Odatv, hastanenin tekzibini haber metninin sonunda vermiş olmalarına rağmen haber başlığında sanki böyle bir yalanlama hiç yapılmamış gibi sadece MHP milletvekili Karataş’ın iddiasına yer verdi.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir