YALAN

"Ekmeğe Yüzde 15 Zam Geldi" Yalanı

Somun ekmek
Somun ekmek

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı 26 Temmuz 2018 tarihinde yaptığı açıklamada ekmeğe yüzde 15 zam geldiğini açıkladı. Söz konusu fiyat artışı bir süredir Fırıncılar Federasyonu ve çeşitli çevreler tarafından dile getiriliyordu. Ekmeğe yapılacağı iddia edilen fiyat artışı iddiaları kamuoyundan büyük tepki çekti. Konu hakkında sosyal medyada binlerce paylaşım yapıldı.

Ticaret Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada ekmeğe yüzde 15 oranında zam geldiğine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlık, ekmeğe yapılacak fiyat artışının Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun yetkisinde olmadığının altını çizdi. Fiyatların tacirler için "Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmelik" hükümleri çerçevesinde hazırlandığını ve onaylandığını belirten Ticaret Bakanlığı söz konusu fiyat artışı ile ilgili kendilerine herhangi bir düzenleme talebinin gelmediğini belirtti.

 

Doğru Haber Linkleri: Anadolu Ajansı

Yalan Haber Linkleri: Sözcü, Bloomberg, Sputnik

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir