YALAN

CHP'nin Bankalarla Anlaştık Yalanı

CHP'nin Bankalarla Anlaştık Yalanı
CHP 1 Kasım seçimleri için hazırladığı “Biz Varız Yaparız” sloganıyla yayımlanan seçim reklamında kredi kartı ve bireysel kredi faiz borçlarının en az yüzde 80’inin silineceğini ve bunun için bankalarla anlaştığını iddia etti. Milliyet Gazetesi de 7 Mayıs 2015 tarihli haberinde CHP'nin iddiasını paylaştı. Ancak CHP ve Milliyet'in iddiasının aksine, Türkiye Bankalar Birliği yöneticileri 21 Ekim'de yaptıkları açıklamada kendilerine hiçbir siyasi partiden bu yönde bir talep gelmediğini belirtti. Bankacılar, CHP ile anlaşan banka olmadığı gibi, bunun dedikodusunun bile yapılmadığını vurgulayarak, "Yapılandırma ve faiz indirimi müşteri bazında yapılabiliyor. Halen bankalar kurumsal kredileri kapsayıcı faiz indirimi ve yeniden yapılandırmayı uyguluyor" dedi. 21 Ekim’de CEO Club Bankacılar Zirvesi’nde konuşan Denizbank CEO’su Hakan Ateş de CHP’nin seçim vaadini eleştirerek borcun silinmesi halinde bankaların mevduat faizini ödeyemeyeceğini belirtti. Ateş sözlerine şöyle devam etti: “Bu nasıl bir sistem? Bankaların faiz gelir ve giderlerine kimse bakmıyor mu? Biz komisyon ödüyoruz. Kaynakların akılcı dağılımına aracılık ederek, kaynak fazlası ile kaynak eksiğini buluşturan bir kurumuz. Bu hala anlaşılmadı mı? Paranın zaman değerini herkesin çözmesi gerekli." Gerek Türkiye Bankalar Birliği yöneticilerinin açıklaması gerekse de bankacıların açıklamaları CHP'nin bankalarla anlaştık iddiasının asılsız olduğunu ortaya koyuyor.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Türk SİHA'ları "Ezber bozuyor
YALAN

Türk SİHA'ları "Ezber bozuyor

1 Ekim, 2020
ransız haber ajansının analiz haberinde, Türk SİHA'ları için "Ezber bozuyor" ifadeleri kullanıldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir