YALAN

CHP'nin Bankalarla Anlaştık Yalanı

CHP'nin Bankalarla Anlaştık Yalanı
CHP 1 Kasım seçimleri için hazırladığı “Biz Varız Yaparız” sloganıyla yayımlanan seçim reklamında kredi kartı ve bireysel kredi faiz borçlarının en az yüzde 80’inin silineceğini ve bunun için bankalarla anlaştığını iddia etti. Milliyet Gazetesi de 7 Mayıs 2015 tarihli haberinde CHP'nin iddiasını paylaştı. Ancak CHP ve Milliyet'in iddiasının aksine, Türkiye Bankalar Birliği yöneticileri 21 Ekim'de yaptıkları açıklamada kendilerine hiçbir siyasi partiden bu yönde bir talep gelmediğini belirtti. Bankacılar, CHP ile anlaşan banka olmadığı gibi, bunun dedikodusunun bile yapılmadığını vurgulayarak, "Yapılandırma ve faiz indirimi müşteri bazında yapılabiliyor. Halen bankalar kurumsal kredileri kapsayıcı faiz indirimi ve yeniden yapılandırmayı uyguluyor" dedi. 21 Ekim’de CEO Club Bankacılar Zirvesi’nde konuşan Denizbank CEO’su Hakan Ateş de CHP’nin seçim vaadini eleştirerek borcun silinmesi halinde bankaların mevduat faizini ödeyemeyeceğini belirtti. Ateş sözlerine şöyle devam etti: “Bu nasıl bir sistem? Bankaların faiz gelir ve giderlerine kimse bakmıyor mu? Biz komisyon ödüyoruz. Kaynakların akılcı dağılımına aracılık ederek, kaynak fazlası ile kaynak eksiğini buluşturan bir kurumuz. Bu hala anlaşılmadı mı? Paranın zaman değerini herkesin çözmesi gerekli." Gerek Türkiye Bankalar Birliği yöneticilerinin açıklaması gerekse de bankacıların açıklamaları CHP'nin bankalarla anlaştık iddiasının asılsız olduğunu ortaya koyuyor.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir