YALAN

Bilal Erdoğan Katsayı Mağduru Olmadı Yalanı

Bilal Erdoğan Katsayı Mağduru Olmadı Yalanı
Bilal Erdoğan, 22 Ekim 2015 tarihinde A Haber canlı yayınında yaptığı açıklamada üniversiteye giriş aşamasında İmam Hatip lisesi mezunu olduğu için haksız katsayı uygulamasına maruz kaldığını ve sınav puanı düşürüldüğü için hedeflediği Boğaziçi Üniversitesi yerine ABD'deki Indiana Üniversitesi'ne kaydolduğunu ifade etmişti. Cumhuriyet Gazetesi ve Sol Haber sitesi, Bilal Erdoğan’ın Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden 1998 yılında mezun olduğunu, katsayı uygulaması 1999 yılında yürürlüğe girdiği için bir mağduriyet yaşamadığını; dolayısıyla da yalan söylediğini iddia ettiler. Oysa eğitim uzmanlarının verdikleri bilgilere göre Bilal Erdoğan, okulu Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 25 Haziran 1999 tarihinde mezun oldu. 28 Şubat Kararları çerçevesinde Bakanlar Kurulu kararıyla dört yıllık liseler üç yıla düşürüldüğü ve kredili sisteme geçildiği için Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi 1998 yılında zaten hiç mezun vermedi. Bir yıllık aradan sonra alt dönem öğrenciler, üst dönem öğrencilerle birlikte 1999 yılında mezun oldular. Bu iki grup da haksız katsayı uygulamasından etkilendi ve ilahiyat dışı tercihlerinde puanları 0.5 yerine 0.2 katsayısı ile çarpılarak düşürüldü. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin diploma kayıt defteri mezuniyet tarihini ve Cumhuriyet Gazetesi ve Sol Haber'in yalanını açıkça ortaya koyuyor.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir