YALAN

Bilal Erdoğan Katsayı Mağduru Olmadı Yalanı

Bilal Erdoğan Katsayı Mağduru Olmadı Yalanı
Bilal Erdoğan, 22 Ekim 2015 tarihinde A Haber canlı yayınında yaptığı açıklamada üniversiteye giriş aşamasında İmam Hatip lisesi mezunu olduğu için haksız katsayı uygulamasına maruz kaldığını ve sınav puanı düşürüldüğü için hedeflediği Boğaziçi Üniversitesi yerine ABD'deki Indiana Üniversitesi'ne kaydolduğunu ifade etmişti. Cumhuriyet Gazetesi ve Sol Haber sitesi, Bilal Erdoğan’ın Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden 1998 yılında mezun olduğunu, katsayı uygulaması 1999 yılında yürürlüğe girdiği için bir mağduriyet yaşamadığını; dolayısıyla da yalan söylediğini iddia ettiler. Oysa eğitim uzmanlarının verdikleri bilgilere göre Bilal Erdoğan, okulu Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 25 Haziran 1999 tarihinde mezun oldu. 28 Şubat Kararları çerçevesinde Bakanlar Kurulu kararıyla dört yıllık liseler üç yıla düşürüldüğü ve kredili sisteme geçildiği için Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi 1998 yılında zaten hiç mezun vermedi. Bir yıllık aradan sonra alt dönem öğrenciler, üst dönem öğrencilerle birlikte 1999 yılında mezun oldular. Bu iki grup da haksız katsayı uygulamasından etkilendi ve ilahiyat dışı tercihlerinde puanları 0.5 yerine 0.2 katsayısı ile çarpılarak düşürüldü. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin diploma kayıt defteri mezuniyet tarihini ve Cumhuriyet Gazetesi ve Sol Haber'in yalanını açıkça ortaya koyuyor.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir