YALAN

"MGK'ya Göre IŞİD gibi Örgütler Tehlike Değil" Yalanı

"MGK'ya Göre IŞİD gibi Örgütler Tehlike Değil" Yalanı
HDP Milletvekili Hasip Kaplan 21 Ekim 2015'te twitter hesabından Milli Güvenlik Kurulu ve "Kırmızı Kitap" olarak da bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne göre IŞİD gibi örgütlerin tehlikeli olmadığını iddia etti. Ancak Milliyet ve Habertürk Gazetelerinin ulaştığı Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nin 2015 taslağında IŞİD terör örgütü önümüzdeki beş yılın ulusal güvenlik riskleri arasında yer almaktadır. Taslak 29 Nisan'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Milli Güvenlik Kurulu'nda onaylandı ve Bakanlar Kurulu'na onay için gönderildi. Hasip Kaplan'ın twitter açıklamasını yaptığı saatlerde Milli Güvenlik Kurulu Ekim ayı olağan toplantısı henüz bitmişti. Bu toplantı sonrası yapılan açıklamada IŞİD'le bağlantılı Ankara saldırısı da gündem maddelerinden biriydi. Milliyet'in haberine göre 3 Eylül 2015'teki Milli Güvenlik Toplantısı'nda da IŞİD'e yönelik plan üzerinde çalışıldı ve operasyonların devam etmesi kararı alındı.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir