YALAN

Pendik’te IŞİD Kampı Kurmuşlar Yalanı

Pendik’te IŞİD Kampı Kurmuşlar Yalanı
19.10.2015 tarihinde birden fazla gazete IŞİD terör örgütünün İstanbul Pendik’te bir kamp kurduğu iddiasında bulundu. Taraf, Habertürk, Vatan, Hürriyet, Evrensel ve daha birçok yayın organı, gazetelerinde bu iddialara geniş yer ayırdı. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından bir adrese düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve 24’ü çocuk olan bu 53 kişi, emniyetteki sorgulamalarının ardından serbest bırakıldı. Baskınlarda göz altına alınan ve çoğu Özbekistan ve Tacikistanlı olan mültecilerle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, emniyete götürülen 53 kişinin IŞİD ile bağlantılarının olmadığını gösterdi. Gözaltına alınanlarla alâkalı olarak kendisi ile görüştüğümüz Türkistan-Der (Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği) Başkanı Burhan Kavuncu, bu 53 kişiden 13’ünün 12-18 yaş arasında olduğunu, yedisinin de 12 yaş altı çocuklardan oluştuğunu, IŞİD militanı olmakla suçlanan kişilerin Orta Asya’daki diktatörlük rejimlerinden kaçan mülteciler olduğunu ifade etti. Ayrıca Kavuncu “Pendikte yakalanan ve basında ‘terörist/IŞİD üyesi militan’ diye gösterilen kişilerin tamamı dün İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından serbest bırakıldı. İstanbul Göç İdaresi’ne götürülen 25 kişi, oturma izni kontrolleri yapıldıktan sonra evlerine dönecekler” şeklinde bir açıklama yaptı. Ayrıca Amerika’nın Sesi haber portalından gazeteci Hilmi Hacaloğlu’na konuşan Türkistan Birliği Derneği ve Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik de; polislerin operasyon yaptığı yerden cd veya harita çıkmadığını, gazetelerde bu konuda da yalan haberlere yer verildiğini belirtti.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir