YALAN

Hastaneler Ankara Katliamında Yaralananlardan Para İstiyor Yalanı

Hastaneler Ankara Katliamında Yaralananlardan Para İstiyor Yalanı
Birgün Gazetesi 19 Ekim 2015 tarihinde kamu hastanelerinin Ankara saldırılarında yaralanan hastalardan “otelcilik hizmeti” adı altında ücret talep edildiğini iddia etti. Fakat bu konuyla ilgili görüştüğümüz Ankara Üniversitesi Hastanesi Müdürlüğü yetkilisi yaptığı açıklamada bu haberlerin asılsız olduğunu ifade etti. Hastane Müdürlüğü o gün yalnızca bir kişiden ve sistem kaynaklı bir arıza dolayısıyla ücret tahsil edildiğini, fakat yapılan hatanın anlaşılmasının hemen ardından ücretin hastaya iade edildiğini belirtti. Hastanın taburcu olduğu esnada yanında birinci dereceden bir yakınının bulunmadığını ve daha sonra da kendisinin veya ailesinin bu bilgiyi kendilerine iletmediğini bildiren hastane müdürlüğü yapılan haberlerin doğru olmadığı bilgisini verdi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Şehsuvar Ertürk de konuyla ilgili açıklamada bulunup yapılan hatanın telâfi edildiğini ifade etti.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir