YALAN

Göz Göre Göre Vuruldular Yalanı

Göz Göre Göre Vuruldular Yalanı

08.09.2015 tarihinde Iğdır’dan Dilucu Sınır Kapısı’nda görevli polis memurlarını götüren servis aracına düzenlenen bombalı saldırıda 13 polis şehit oldu, 1 polis de yaralandı. Olayın ardından Zaman Gazetesi yaptığı bir haberde, şehit olan görevli polislerden gelen zırhlı araç talebinin reddedildiğini, polis memurlarının hayatlarının tehlikeye atıldığını yazdı. Fakat bundan kısa bir zaman sonra Iğdır Valiliği yaptığı açıklamada polis memurlarını taşıyan araçların zırhlı araçlar olduklarını bildirdi. Ayrıca askerlerin de zırhlarla korumalı bir şekilde göreve gönderildiklerini bildiren valilik, bu tür yalan haberlerin toplumsal birlik ve beraberliğimize zarar verdiği açıklamasında bulundu. Iğdır Valiliği’nin yanı sıra Iğdır Emniyet Müdürlüğü de yaptığı açıklamada bölgeye gönderilen araçların 1 shortland (Özel Harekât) , 1 panzer (Özel Harekât) ve 2 de zırhlı midibüs olmak üzere toplamda 4 araçlık bir konvoydan oluştuğunu bildirdi.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir