YALAN

Göz Göre Göre Vuruldular Yalanı

Göz Göre Göre Vuruldular Yalanı

08.09.2015 tarihinde Iğdır’dan Dilucu Sınır Kapısı’nda görevli polis memurlarını götüren servis aracına düzenlenen bombalı saldırıda 13 polis şehit oldu, 1 polis de yaralandı. Olayın ardından Zaman Gazetesi yaptığı bir haberde, şehit olan görevli polislerden gelen zırhlı araç talebinin reddedildiğini, polis memurlarının hayatlarının tehlikeye atıldığını yazdı. Fakat bundan kısa bir zaman sonra Iğdır Valiliği yaptığı açıklamada polis memurlarını taşıyan araçların zırhlı araçlar olduklarını bildirdi. Ayrıca askerlerin de zırhlarla korumalı bir şekilde göreve gönderildiklerini bildiren valilik, bu tür yalan haberlerin toplumsal birlik ve beraberliğimize zarar verdiği açıklamasında bulundu. Iğdır Valiliği’nin yanı sıra Iğdır Emniyet Müdürlüğü de yaptığı açıklamada bölgeye gönderilen araçların 1 shortland (Özel Harekât) , 1 panzer (Özel Harekât) ve 2 de zırhlı midibüs olmak üzere toplamda 4 araçlık bir konvoydan oluştuğunu bildirdi.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir