YALAN

HDP'ye Yönelik Saldırılara Müdahale Olmadı Yalanı

HDP'ye Yönelik Saldırılara Müdahale Olmadı Yalanı
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yurtdışındaki seçim çalışmaları kapsamında Londra’daki Dominion Centre’da 18 Ekim 2014 tarihinde yaptığı konuşmada 7 Haziran'daki seçimler öncesinde HDP parti binalarına saldırıldığını, tek bir müdahalenin olmadığını ve soruşturma açılan kişinin de kendisi olduğunu ifade etti. Demirtaş’ın iddiasının tersine 7 Haziran seçimleri öncesi 18 Nisan 2015 tarihinde HDP Genel Merkezi’ne yapılan saldırı sonrası iki kişi gözaltına alınmış, zanlılardan biri tutuklanmıştı. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan saldırıyı provokasyon olarak nitelerken Başbakan Ahmet Davutoğlu saldırıyı kınamıştı. Davutoğlu 21 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirdiği mitingte saldırganların kimliğinin tespit edildiğini açıklamış, bir kişinin daha önce DHKP-C terör örgütünden tutuklandığını söylemişti. 2 Mayıs 2015 tarihinde HDP Zonguldak binasına yapılan saldırıda ise aralarında alkollü şahısların da olduğu dört kişi gözaltına alınmıştı. 14 Mayıs 205 tarihinde Bartın’da HDP İl Binası’na girmek isteyenlere polis müdahale etmiş, iki kişi gözaltına alınmıştı. 4 Haziran 2015’te HDP Erzurum mitinginde partilileri taşıyan minibüse yapılan saldırıyla ilgilli altı kişi gözaltına alınmıştı. 5 Haziran 2015 tarihinde ise HDP’nin Diyarbakır mitinginde yapılan saldırıyla ilgili olarak gözaltına alınan şüpheli tutuklanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan HDP Genel Merkezi’ne yönelik saldırı sonrası yaptığı açıklamada “Halkların Demokrasi Partisi Genel Merkez binasına düzenlenen silahlı saldırıyı şiddetle kınıyorum” demiş, parti mensuplarına geçmiş olsun dileklerini iletmişti. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 18 Mayıs 2015 tarihinde Adana ve Mersin’de HDP binalarına yapılan saldırıları lanetlemiş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile dönemin Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz HDP’ye geçmiş olsun ziyaretinde bulunmuştu.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir