YALAN

HDP'ye Yönelik Saldırılara Müdahale Olmadı Yalanı

HDP'ye Yönelik Saldırılara Müdahale Olmadı Yalanı
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yurtdışındaki seçim çalışmaları kapsamında Londra’daki Dominion Centre’da 18 Ekim 2014 tarihinde yaptığı konuşmada 7 Haziran'daki seçimler öncesinde HDP parti binalarına saldırıldığını, tek bir müdahalenin olmadığını ve soruşturma açılan kişinin de kendisi olduğunu ifade etti. Demirtaş’ın iddiasının tersine 7 Haziran seçimleri öncesi 18 Nisan 2015 tarihinde HDP Genel Merkezi’ne yapılan saldırı sonrası iki kişi gözaltına alınmış, zanlılardan biri tutuklanmıştı. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan saldırıyı provokasyon olarak nitelerken Başbakan Ahmet Davutoğlu saldırıyı kınamıştı. Davutoğlu 21 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirdiği mitingte saldırganların kimliğinin tespit edildiğini açıklamış, bir kişinin daha önce DHKP-C terör örgütünden tutuklandığını söylemişti. 2 Mayıs 2015 tarihinde HDP Zonguldak binasına yapılan saldırıda ise aralarında alkollü şahısların da olduğu dört kişi gözaltına alınmıştı. 14 Mayıs 205 tarihinde Bartın’da HDP İl Binası’na girmek isteyenlere polis müdahale etmiş, iki kişi gözaltına alınmıştı. 4 Haziran 2015’te HDP Erzurum mitinginde partilileri taşıyan minibüse yapılan saldırıyla ilgilli altı kişi gözaltına alınmıştı. 5 Haziran 2015 tarihinde ise HDP’nin Diyarbakır mitinginde yapılan saldırıyla ilgili olarak gözaltına alınan şüpheli tutuklanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan HDP Genel Merkezi’ne yönelik saldırı sonrası yaptığı açıklamada “Halkların Demokrasi Partisi Genel Merkez binasına düzenlenen silahlı saldırıyı şiddetle kınıyorum” demiş, parti mensuplarına geçmiş olsun dileklerini iletmişti. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 18 Mayıs 2015 tarihinde Adana ve Mersin’de HDP binalarına yapılan saldırıları lanetlemiş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile dönemin Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz HDP’ye geçmiş olsun ziyaretinde bulunmuştu.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir