YALAN

“Erdoğan, Merkel İçin Taht Getirtti” Yalanı

“Erdoğan, Merkel İçin Taht Getirtti” Yalanı
Yarın gazetesi 18 Ekim 2015 tarihinde Erdoğan ve Merkel’in Yıldız Mabeyn Köşkü’ndeki görüşmesine dair bir habere imza attı. Haberde “kendini sultanlara denk gören Erdoğan bu sefer de ‘taht’ getirtti.” ifadeleri yer aldı. Haber çeşitli yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada geniş yer buldu. Ancak haber gerçek dışıydı. Koltuklar Yıldız Sarayı’nın orijinal tarihi koltuklarıydı. 1866 yılında Sultan Abdülaziz döneminde dinlenme köşkü olarak yapılan, 2.Abdulhamit’in resmi topantılarını yaptığı Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü, yabancı misafrleri ağırlamak üzere 2013 tarihinde yenilendi. Söz konusu varaklı koltuklar da o tarihte orijinal örneği tespit edilerek tekrar yenilendi. Bu yenileme çalışmalarını, CNN Türk ve Radikal’in 19 Şubat 2013 tarihli ortak haberinde de detaylı bir şekilde görmek mümkün. (https://www.youtube.com/watch?v=F5tLEQZqJE4) Dolayısıyla Yarın, Sözcü, Karşı gibi yayın organlarında yayınlanan haber yalandır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir