YALAN

“Erdoğan, Merkel İçin Taht Getirtti” Yalanı

“Erdoğan, Merkel İçin Taht Getirtti” Yalanı
Yarın gazetesi 18 Ekim 2015 tarihinde Erdoğan ve Merkel’in Yıldız Mabeyn Köşkü’ndeki görüşmesine dair bir habere imza attı. Haberde “kendini sultanlara denk gören Erdoğan bu sefer de ‘taht’ getirtti.” ifadeleri yer aldı. Haber çeşitli yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada geniş yer buldu. Ancak haber gerçek dışıydı. Koltuklar Yıldız Sarayı’nın orijinal tarihi koltuklarıydı. 1866 yılında Sultan Abdülaziz döneminde dinlenme köşkü olarak yapılan, 2.Abdulhamit’in resmi topantılarını yaptığı Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü, yabancı misafrleri ağırlamak üzere 2013 tarihinde yenilendi. Söz konusu varaklı koltuklar da o tarihte orijinal örneği tespit edilerek tekrar yenilendi. Bu yenileme çalışmalarını, CNN Türk ve Radikal’in 19 Şubat 2013 tarihli ortak haberinde de detaylı bir şekilde görmek mümkün. (https://www.youtube.com/watch?v=F5tLEQZqJE4) Dolayısıyla Yarın, Sözcü, Karşı gibi yayın organlarında yayınlanan haber yalandır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir