YALAN

“Erdoğan, Merkel İçin Taht Getirtti” Yalanı

“Erdoğan, Merkel İçin Taht Getirtti” Yalanı
Yarın gazetesi 18 Ekim 2015 tarihinde Erdoğan ve Merkel’in Yıldız Mabeyn Köşkü’ndeki görüşmesine dair bir habere imza attı. Haberde “kendini sultanlara denk gören Erdoğan bu sefer de ‘taht’ getirtti.” ifadeleri yer aldı. Haber çeşitli yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada geniş yer buldu. Ancak haber gerçek dışıydı. Koltuklar Yıldız Sarayı’nın orijinal tarihi koltuklarıydı. 1866 yılında Sultan Abdülaziz döneminde dinlenme köşkü olarak yapılan, 2.Abdulhamit’in resmi topantılarını yaptığı Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü, yabancı misafrleri ağırlamak üzere 2013 tarihinde yenilendi. Söz konusu varaklı koltuklar da o tarihte orijinal örneği tespit edilerek tekrar yenilendi. Bu yenileme çalışmalarını, CNN Türk ve Radikal’in 19 Şubat 2013 tarihli ortak haberinde de detaylı bir şekilde görmek mümkün. (https://www.youtube.com/watch?v=F5tLEQZqJE4) Dolayısıyla Yarın, Sözcü, Karşı gibi yayın organlarında yayınlanan haber yalandır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir