YALAN

KCK Çatışmaya Zorlandı Yalanı

KCK Çatışmaya Zorlandı Yalanı
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ 18 Ekim 2015 tarihinde seçim çalışmaları kapsamında Gaziantep’te yaptığı açıklamada “KCK güçleri çatışmaya zorlandı. 7 Haziran seçimlerinden sonra başlayan çatışma, kutuplaştırma, ayrıştırma dili ve siyaseti ile askeri ve siyasi operasyonların Türkiye'yi çatışma ve gerilim zeminine çekti” dedi. Ancak 7 Haziran sonrası gerek KCK’nın ateşkesi bitirme ve devrimci halk savaşı başlatma kararlarını açıklaması, gerekse de HDP’nin kutuplaştırıcı, çatışmacı ve ayrıştırıcı söylemler üretmesi Yüksekdağ’ın bu iddiasını yalanlıyor. Söz konusu söylem ve açıklamalardan birkaçını sıralarsak; HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın iddialarının aksine KCK 11 Temmuz 2015 tarihinde kendi şartları yerine getirilmeden ateşkes yapmayacaklarını söyleyerek ateşkesin bittiğini ilan etmişti. Bir diğer PKK yöneticisi Bese Hozat da Özgür Gündem Gazetesi’nde 15 Temmuz 2015 tarihli yazısında “Yeni süreç, devrimci halk savaşıdır” demişti. PKK yöneticisi Duran Kalkan da “HDP koalisyona girerse düzen partisi olur” diyerek HDP’nin siyasi uzlaşmayı reddetmesini istemişti. Yüksekdağ kutuplaşma ve ayrıştırma dilinden şikayet ederken, seçim akşamı HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş “Asmayacağız, yargılanacaksınız” demişti. 8 Haziran günü HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan “O keleşi size çevirmesini çok iyi biliriz. Bu memleketten defolup gideceksiniz” derken, HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü 25 Haziran’da “Türkiye teröre destek veren ülkeler listesine girmeli” açıklamasında bulunmuştu.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir