YALAN

KCK Çatışmaya Zorlandı Yalanı

KCK Çatışmaya Zorlandı Yalanı
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ 18 Ekim 2015 tarihinde seçim çalışmaları kapsamında Gaziantep’te yaptığı açıklamada “KCK güçleri çatışmaya zorlandı. 7 Haziran seçimlerinden sonra başlayan çatışma, kutuplaştırma, ayrıştırma dili ve siyaseti ile askeri ve siyasi operasyonların Türkiye'yi çatışma ve gerilim zeminine çekti” dedi. Ancak 7 Haziran sonrası gerek KCK’nın ateşkesi bitirme ve devrimci halk savaşı başlatma kararlarını açıklaması, gerekse de HDP’nin kutuplaştırıcı, çatışmacı ve ayrıştırıcı söylemler üretmesi Yüksekdağ’ın bu iddiasını yalanlıyor. Söz konusu söylem ve açıklamalardan birkaçını sıralarsak; HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın iddialarının aksine KCK 11 Temmuz 2015 tarihinde kendi şartları yerine getirilmeden ateşkes yapmayacaklarını söyleyerek ateşkesin bittiğini ilan etmişti. Bir diğer PKK yöneticisi Bese Hozat da Özgür Gündem Gazetesi’nde 15 Temmuz 2015 tarihli yazısında “Yeni süreç, devrimci halk savaşıdır” demişti. PKK yöneticisi Duran Kalkan da “HDP koalisyona girerse düzen partisi olur” diyerek HDP’nin siyasi uzlaşmayı reddetmesini istemişti. Yüksekdağ kutuplaşma ve ayrıştırma dilinden şikayet ederken, seçim akşamı HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş “Asmayacağız, yargılanacaksınız” demişti. 8 Haziran günü HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan “O keleşi size çevirmesini çok iyi biliriz. Bu memleketten defolup gideceksiniz” derken, HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü 25 Haziran’da “Türkiye teröre destek veren ülkeler listesine girmeli” açıklamasında bulunmuştu.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir