YALAN

KCK Çatışmaya Zorlandı Yalanı

KCK Çatışmaya Zorlandı Yalanı
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ 18 Ekim 2015 tarihinde seçim çalışmaları kapsamında Gaziantep’te yaptığı açıklamada “KCK güçleri çatışmaya zorlandı. 7 Haziran seçimlerinden sonra başlayan çatışma, kutuplaştırma, ayrıştırma dili ve siyaseti ile askeri ve siyasi operasyonların Türkiye'yi çatışma ve gerilim zeminine çekti” dedi. Ancak 7 Haziran sonrası gerek KCK’nın ateşkesi bitirme ve devrimci halk savaşı başlatma kararlarını açıklaması, gerekse de HDP’nin kutuplaştırıcı, çatışmacı ve ayrıştırıcı söylemler üretmesi Yüksekdağ’ın bu iddiasını yalanlıyor. Söz konusu söylem ve açıklamalardan birkaçını sıralarsak; HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın iddialarının aksine KCK 11 Temmuz 2015 tarihinde kendi şartları yerine getirilmeden ateşkes yapmayacaklarını söyleyerek ateşkesin bittiğini ilan etmişti. Bir diğer PKK yöneticisi Bese Hozat da Özgür Gündem Gazetesi’nde 15 Temmuz 2015 tarihli yazısında “Yeni süreç, devrimci halk savaşıdır” demişti. PKK yöneticisi Duran Kalkan da “HDP koalisyona girerse düzen partisi olur” diyerek HDP’nin siyasi uzlaşmayı reddetmesini istemişti. Yüksekdağ kutuplaşma ve ayrıştırma dilinden şikayet ederken, seçim akşamı HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş “Asmayacağız, yargılanacaksınız” demişti. 8 Haziran günü HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan “O keleşi size çevirmesini çok iyi biliriz. Bu memleketten defolup gideceksiniz” derken, HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü 25 Haziran’da “Türkiye teröre destek veren ülkeler listesine girmeli” açıklamasında bulunmuştu.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir