YALAN

Türkiye Mülteciler Konusunda Ayrımcılık Yapıyor Yalanı

Türkiye Mülteciler Konusunda Ayrımcılık Yapıyor Yalanı
17 Ekim 2015'te Diken’den Burcu Karakaş'a röportaj veren yazar Göksun Yazıcı Türkiye’nin mülteci politikasında dini ayrımcılık yaptığını, "sadece Sünni mültecileri alan ülke durumunda" olduğunu iddia etti. Bu iddiayı Suriye Ulusal Konseyi eski başkanı ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyesi George Sabra'ya sorduk. Sabra bu iddia karşısında şaşkınlığını belirterek, Türkiye’nin etnik ve dini ayrımcılık yapmadan pek çok mülteciye ev sahipliği yaptığını ifade etti. Böyle bir iddianın Türkiye'nin imajına zarar vermek için ortaya atılmış olduğunu belirten Sabra, şöyle devam etti:
Türkiye'nin ayrımcılık yaptığı iddiasını kim ortaya attı? Böyle bir şey olamaz. Gerçekle hiçbir alakası yok. Kapıda hiç kimse mültecilere sizin dininiz nedir diye sormuyor. Türkiye insani yardımı önceliyor ve herkese kapılarını açmış durumda. Bu grupların arasında Aleviler de, Ezidiler de Hristiyanlar da var. Mesela Türkiye'deki Hristiyan mültecilerden bahsedilmiyor olabilir, fakat gayet iyi şartlarda yaşayan, başarılı olmuş Hristiyan mülteciler var. Haliyle din konusunda Türkiye'nin ayrımcılık yaptığını söylemek çok yanlış.
Konuyla alakalı görüştüğümüz bir diğer isim Al Jazeera Arapça Erbil temsilcisi Ezidi gazeteci Ster Hakim ise Şengal olayları sırasında Türkiye’ye birçok Ezidi Kürdün geldiğini, yaşanan göç durumunu yakından takip ettiğini, buna rağmen iddia edilen ayrımcılığa şahit olmadığını ifade etti.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir