YALAN

Türkiye Mülteciler Konusunda Ayrımcılık Yapıyor Yalanı

Türkiye Mülteciler Konusunda Ayrımcılık Yapıyor Yalanı
17 Ekim 2015'te Diken’den Burcu Karakaş'a röportaj veren yazar Göksun Yazıcı Türkiye’nin mülteci politikasında dini ayrımcılık yaptığını, "sadece Sünni mültecileri alan ülke durumunda" olduğunu iddia etti. Bu iddiayı Suriye Ulusal Konseyi eski başkanı ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyesi George Sabra'ya sorduk. Sabra bu iddia karşısında şaşkınlığını belirterek, Türkiye’nin etnik ve dini ayrımcılık yapmadan pek çok mülteciye ev sahipliği yaptığını ifade etti. Böyle bir iddianın Türkiye'nin imajına zarar vermek için ortaya atılmış olduğunu belirten Sabra, şöyle devam etti:
Türkiye'nin ayrımcılık yaptığı iddiasını kim ortaya attı? Böyle bir şey olamaz. Gerçekle hiçbir alakası yok. Kapıda hiç kimse mültecilere sizin dininiz nedir diye sormuyor. Türkiye insani yardımı önceliyor ve herkese kapılarını açmış durumda. Bu grupların arasında Aleviler de, Ezidiler de Hristiyanlar da var. Mesela Türkiye'deki Hristiyan mültecilerden bahsedilmiyor olabilir, fakat gayet iyi şartlarda yaşayan, başarılı olmuş Hristiyan mülteciler var. Haliyle din konusunda Türkiye'nin ayrımcılık yaptığını söylemek çok yanlış.
Konuyla alakalı görüştüğümüz bir diğer isim Al Jazeera Arapça Erbil temsilcisi Ezidi gazeteci Ster Hakim ise Şengal olayları sırasında Türkiye’ye birçok Ezidi Kürdün geldiğini, yaşanan göç durumunu yakından takip ettiğini, buna rağmen iddia edilen ayrımcılığa şahit olmadığını ifade etti.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir