YALAN

Devlet Bahçeli'nin "Cumhurbaşkanı ilk defa anayasal bir görev üstlendi" Yalanı

Devlet Bahçeli'nin "Cumhurbaşkanı ilk defa anayasal bir görev üstlendi" Yalanı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 15 Ekim 2015 tarihinde Habertürk-Show Tv ortak yayınına konuk oldu. Devlet Bahçeli’ye Cumhurbaşkanı’nın, Ankara’daki patlama üzerine Devlet Denetleme Kurulu’nu görevlendirmesi hakkındaki fikirleri soruldu. Bunun üzerine Devlet Bahçeli “Sayın Cumhurbaşkanı 10 Ağustos’tan itibaren bugüne kadar geçen süre içerisinde ilk defa bir anayasal görev üstlenmiş.” dedi. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Cumhurbaşkanı'nın görev ve yetkilerini içeren 104. maddesi incelendiğinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 10 Ağustos'tan bu yana birçok defa anayasal görevi üstlendiği görülmektedir. Örneğin, uluslararası anlaşmaları imzalamak, Genelkurmay Başkanı’nı atamak, Bakanlar Kurulu’na ve MGK'ya başkanlık etmek ve TSK'nın başkomutanlığını temsil etmek gibi çeşitli anayasal görev ve yetkileri üstlendiği görülmektedir. Dolayısıyla MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin bu iddiası doğru değildir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir