YALAN

Devlet Bahçeli'nin "Cumhurbaşkanı ilk defa anayasal bir görev üstlendi" Yalanı

Devlet Bahçeli'nin "Cumhurbaşkanı ilk defa anayasal bir görev üstlendi" Yalanı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 15 Ekim 2015 tarihinde Habertürk-Show Tv ortak yayınına konuk oldu. Devlet Bahçeli’ye Cumhurbaşkanı’nın, Ankara’daki patlama üzerine Devlet Denetleme Kurulu’nu görevlendirmesi hakkındaki fikirleri soruldu. Bunun üzerine Devlet Bahçeli “Sayın Cumhurbaşkanı 10 Ağustos’tan itibaren bugüne kadar geçen süre içerisinde ilk defa bir anayasal görev üstlenmiş.” dedi. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Cumhurbaşkanı'nın görev ve yetkilerini içeren 104. maddesi incelendiğinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 10 Ağustos'tan bu yana birçok defa anayasal görevi üstlendiği görülmektedir. Örneğin, uluslararası anlaşmaları imzalamak, Genelkurmay Başkanı’nı atamak, Bakanlar Kurulu’na ve MGK'ya başkanlık etmek ve TSK'nın başkomutanlığını temsil etmek gibi çeşitli anayasal görev ve yetkileri üstlendiği görülmektedir. Dolayısıyla MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin bu iddiası doğru değildir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı
YALAN

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı

13 Aralık, 2021
CHP'li Ömer Fethi Gürer geçtiğimiz günlerde meclisteki bir konuşmasında çeşitli iddialara yer verdi. CHP'li Gürer, Bakan Pakdemirli'nin Meclis’teki konuşması sırasında gösterdiği “seçilmiş ürünlerde maliyet ve satış fiyatları” tablosuna ilişkin, “Bakan, arpa üreten çiftçiye maliyetinin altında bir fiyat verdiğini itiraf etmiş oldu” ifadelerine yer verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, arpa fiyatlarının piyasa fiyatının altında kaldığı ve çiftçinin zarara uğratıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada "arpa fiyatlarına" ilişkin sözlerinin çarpıtılarak farklı bir şekilde kamuoyuna yansıtıldığının görüldüğü açıkça ifade edildi. Arpa üretiminin kuraklık nedeniyle geçen yıla göre yüzde 30,7, buğday üretiminin ise yüzde 13,9 azaldığı bilgisi verilen açıklamada, "Kuraklığın da etkisiyle birim alandan elde edilen verimin düşmesi kilogram başına düşen maliyeti artırmaktadır. Arpa üretiminin dekara maliyeti, buğdaya göre daha az olmaktadır ancak bu yıl kuraklık nedeniyle dekar başına arpa verimindeki düşüş, buğdaya göre daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. Bu nedenle 1 kilogram arpanın maliyeti, 1 kilogram buğdaya göre daha yüksek oluşmuştur." ifadelerinde bulundu.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı

13 Aralık, 2021
"Muhammed kardeşimizin ailesinin bizden bugüne kadar herhangi bir yardım ve iş talebi olmamıştır."
 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir