YALAN

TMSF 200 Milyon TL'lik KDV'yi Tahsil Etmedi Yalanı

TMSF 200 Milyon TL'lik KDV'yi Tahsil Etmedi Yalanı

Çiğdem Toker Cumhuriyet Gazetesi’ndeki 10 Ekim tarihli yazısında TMSF’nin Serhat Albayrak ve Ethem Sancak’tan 200 milyon TL’lik KDV’yi tahsil etmediğini iddia etti. İlgili bir TMSF yetkilisinden aldığımız bilgiye göre KDV’nin henüz ödenmemiş olması Çiğdem Toker’in iddiasının aksine ödenecek miktar davalar devam ettiğinden belirlenmediği için hukuki bir zorunluluktan kaynaklanmaktadır.

TMSF Yetkilisinin Açıklaması

TMSF tarafından ihale ile satışı gerçekleştirilmiş olan Atv-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğü ihalesine ilişkin düzenlenen 02.12.2008 tarih ve 27072 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Sıra Cetveli, açılan davalar nedeniyle henüz kesinleşmediğinden, bu ihale sonucu ödenecek KDV tutarı da kesinleşmemiştir. Kesinleşmeyen KDV tutarını ödemek ise hukuken mümkün değildir. Diğer bir ifade ile ATV-Sabah satış sürecine ilişkin KDV ödenebilir durumda değil. Bunun ödenebilmesi için hesaplanması, hesaplanması için de ATV-Sabah'ın 2008’deki devrinden önceki döneme ait davaların sona ermesi gerekiyor. Bu davalar kesinleşmeden KDV hesaplama yapmak da mümkün değil, KDV ödemek de. Yani, KDV'nin ödenmemiş olması ne TMSF nin ne de Turkuvaz Medya Grubunun bir kusurudur, aksine, mevcut yasaların gerektirdiği bir zorunluluktur.

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir