YALAN

TMSF 200 Milyon TL'lik KDV'yi Tahsil Etmedi Yalanı

TMSF 200 Milyon TL'lik KDV'yi Tahsil Etmedi Yalanı

Çiğdem Toker Cumhuriyet Gazetesi’ndeki 10 Ekim tarihli yazısında TMSF’nin Serhat Albayrak ve Ethem Sancak’tan 200 milyon TL’lik KDV’yi tahsil etmediğini iddia etti. İlgili bir TMSF yetkilisinden aldığımız bilgiye göre KDV’nin henüz ödenmemiş olması Çiğdem Toker’in iddiasının aksine ödenecek miktar davalar devam ettiğinden belirlenmediği için hukuki bir zorunluluktan kaynaklanmaktadır.

TMSF Yetkilisinin Açıklaması

TMSF tarafından ihale ile satışı gerçekleştirilmiş olan Atv-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğü ihalesine ilişkin düzenlenen 02.12.2008 tarih ve 27072 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Sıra Cetveli, açılan davalar nedeniyle henüz kesinleşmediğinden, bu ihale sonucu ödenecek KDV tutarı da kesinleşmemiştir. Kesinleşmeyen KDV tutarını ödemek ise hukuken mümkün değildir. Diğer bir ifade ile ATV-Sabah satış sürecine ilişkin KDV ödenebilir durumda değil. Bunun ödenebilmesi için hesaplanması, hesaplanması için de ATV-Sabah'ın 2008’deki devrinden önceki döneme ait davaların sona ermesi gerekiyor. Bu davalar kesinleşmeden KDV hesaplama yapmak da mümkün değil, KDV ödemek de. Yani, KDV'nin ödenmemiş olması ne TMSF nin ne de Turkuvaz Medya Grubunun bir kusurudur, aksine, mevcut yasaların gerektirdiği bir zorunluluktur.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir