YALAN

IŞİD'e Silahta Yeni Rota Yalanı

IŞİD'e Silahta Yeni Rota Yalanı
Cumhuriyet ve Sözcü 16 Ekim tarihli ‘IŞiD’e silahta yeni rota" başlıklı haberlerinde 29 Ağustos’ta Yunan sahil güvenliği tarafından durdurulan “Haddad 1” isimli yük gemisinde bulunan silahların MİT'in IŞİD'e deniz yoluyla yolladığı silahlar olduğunu iddia etti. Oysa konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç'in açıklaması bulunuyor. Bilgiç, geminin Sudan polis teşkilatına yasal olarak ihracat izni verilmiş silah ve Lübnan’a ihraç olunan av tüfekleri taşıdığını belirtti. Türkiye’nin silah ihracatı konusunda da güçlü ve uluslararası standartlarda denetim mekanizması bulunduğunu ifade eden Bilgiç belirtilenin dışında alıcılara gittiği tespit edilecek olursa gerekli tedbirlerin alınacağını söyledi. 3 Eylül Tarihli IBTimes'ın haberini kaynak olarak kullanan Cumhuriyet ve Sözcü, haberde yer alan Tanju Bilgiç'in Reuters'a yaptığı açıklamayı küçük ve etkisiz biçimde verip konuyu MİT tırlarına bağlayarak manipülatif bir habere imza attı. Bilgiç’in açıklaması ise şu ifadeleri içeriyor:
Gümrük beyannamesinde gemiye Libya’ya yönelik çimento karıştırıcı aracın yanı sıra Beyrut limanında teslim edilmek üzere Sudan polis teşkilatına yasal olarak ihracat izni verilmiş 492 bin tabanca mermisi ile Lübnan’a ihraç olunan 4 bin 900 yivsiz av tüfeği ile hasır komodin cinsi eşyanın yüklendiği anlaşılmaktadır. Yivsiz spor ve av tüfekleri ise pek çok ülkede olduğu şekilde ülkemizde de 5201 sayılı kanun ile belirlenen ve ihracı Milli Savunma Bakanlığı’nın ön iznine tabi olan silahlar kapsamında olmayıp, anılan ülkelere ihracı tamamen yasal çerçevede gerçekleştirilmektedir.
İhracat kontrolleri konusunda tüm uluslararası rejimlere taraf olan Türkiye’nin, silah ihracatı konusunda da güçlü ve uluslararası standartlarda denetim mekanizması bulunduğuna dikkati çeken Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, "Yunan makamlarınca yapılacak inceleme neticesinde, anılan malzemenin gümrük beyannamesinde belirtilenin dışında alıcılara gittiğinin tespiti ve bunun makamlarımızla paylaşılması halinde tabiatıyla bu hususta alınabilecek tedbirler bulunmaktadır." ifadelerini kullandı.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir