YALAN

Ali Kiper 8 Yıllık AKP’li Yalanı

Ali Kiper 8 Yıllık AKP’li Yalanı

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü 5 Ekim 2015’te MHP’den AK Parti’ye geçen Ali Kiper’in zaten 8 senedir AK Parti’ye kayıtlı olduğunu iddia etti. 12 ve 13 Ekim 2015 tarihlerinde Cihan Haber Ajansı, Milliyet, Bugün ve Birgün gibi yayın organları da bu iddiayı sitelerine taşıdılar ve Ali Kiper’in zaten 8 senedir AK Parti’li olduğu haberini yaptılar. Fakat daha sonra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bahsettiği Ali Kiper’in AK Parti’ye yeni kaydolan Kiper’le aynı kişi olmadığı ortaya çıktı. Sözlü’nün sosyal medyadan paylaştığı kimlik numarasının bir başka Ali Kiper’e ait olduğunun fark edilmesi ismi geçen yayın organlarını da yalanlamış oldu. AK Parti Adana İl Başkan Yardımcısı ve İl Sekreteri Ali Sorar 5 Ekim’de partiye kaydolan Kiper’in gerçek kimlik numarasını ve nüfus cüzdan fotoğrafını sosyal medya üzerinden paylaştı.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir