YALAN

Elimizde Bombacıların Listesi Var Yalanı

Elimizde Bombacıların Listesi Var Yalanı

Başbakan Davutoğlu, NTV ekranlarında Sıhhiye meydanında gerçekleşen patlama üzerine açıklamalarda bulundu. Davutoğlu sunucunun 'Rutin dışı agresif bir önleyici tedbir neden düşünmediniz?' sorusuna şu yanıtı verdi:

Rutin dışı önleyici tedbirleri düşünme değil, uygulandığı yerler var. Demokratik hukuk kuralları içinde bunu uyguluyorsunuz. Birisinin bu eylem hazırlığı içinde ama bunu gerçek bir eyleme dönüştürmedikçe veya elinizde bir veri olmadıkça tutuklayamazsınız. Savcı elinde ne delil var derse bir saat sonra serbest bırakılabiliyor. Ama bunun dışında engellenen örnekleri verdim. Son derece başarılı bir terör operasyonu yürütülüyor. Bunun getirdiği ek riskler ve yüklerde var. Birçok terör odağı olabilecek unsurlar tasfiye edildi veya gözaltına alındı. DEAŞ’ın en önemli lider kadroları ya tutuklandı ya da irtibatları kopartıldı. Ama meydan bir bütün mitingde bütün bunlardan çıkartılacak dersler ve alınacak tedbirler var. Ayrıca rutin dışına çıktığınız zaman onun bir sınırı var demokratik hukuk devleti içinde. Türkiye'de intihar eylemi yapabilecek kişilerin belli bir listesi dahi var. Takipte diyorsunuz ama böyle bir eylemi gerçekleştirme anına kadar hukuk devleti olarak çok dikkatli titiz yürütülmesi gereken mücadeleler. Demokratik hak ve özgürlüklerden feragat etmeden yürütülmesi gereken mücadeleler.

Davutoğlu konuşmasında terörle mücadelenin veriye dayanarak yapılması gerektiğini, aksi halde tutuklamaların mümkün olmadığını, Türkiye’nin sebepsiz yere insanların tutuklanabileceği bir ülke olmadığını söyleyerek demokratik hukukun işleyişine vurgu yaptı. Bunun yanında şüphelileri (‘intihar eylemi yapabilecek kişileri’) takip ettiklerini ifade ettiği ve bu takiplerle "3-4 gün önce İstanbul’da bir canlı bomba hazırlığı içinde olan birinin yakalandığını" belirttiği bu konuşma Bugün TV tarafından çarpıtıldı. Bugün TV Davutoğlu röportajının belli bölümlerini keserek ve kolajlayarak konuşmayı "Elimizde canlı bombacıların listesi var. Ama eylem yapmadan onları tutuklayamayız." başlığıyla servis etti. Davutoğlu'nun konuşmasının tamamına bakıldığında bu yorumun çıkarılacağı hiçbir ifade olmadığı açıkça görülecektir. Buna rağmen Bugün TV bu manşet ile manipülatif bir habere imza attı.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir