YALAN

Elimizde Bombacıların Listesi Var Yalanı

Elimizde Bombacıların Listesi Var Yalanı

Başbakan Davutoğlu, NTV ekranlarında Sıhhiye meydanında gerçekleşen patlama üzerine açıklamalarda bulundu. Davutoğlu sunucunun 'Rutin dışı agresif bir önleyici tedbir neden düşünmediniz?' sorusuna şu yanıtı verdi:

Rutin dışı önleyici tedbirleri düşünme değil, uygulandığı yerler var. Demokratik hukuk kuralları içinde bunu uyguluyorsunuz. Birisinin bu eylem hazırlığı içinde ama bunu gerçek bir eyleme dönüştürmedikçe veya elinizde bir veri olmadıkça tutuklayamazsınız. Savcı elinde ne delil var derse bir saat sonra serbest bırakılabiliyor. Ama bunun dışında engellenen örnekleri verdim. Son derece başarılı bir terör operasyonu yürütülüyor. Bunun getirdiği ek riskler ve yüklerde var. Birçok terör odağı olabilecek unsurlar tasfiye edildi veya gözaltına alındı. DEAŞ’ın en önemli lider kadroları ya tutuklandı ya da irtibatları kopartıldı. Ama meydan bir bütün mitingde bütün bunlardan çıkartılacak dersler ve alınacak tedbirler var. Ayrıca rutin dışına çıktığınız zaman onun bir sınırı var demokratik hukuk devleti içinde. Türkiye'de intihar eylemi yapabilecek kişilerin belli bir listesi dahi var. Takipte diyorsunuz ama böyle bir eylemi gerçekleştirme anına kadar hukuk devleti olarak çok dikkatli titiz yürütülmesi gereken mücadeleler. Demokratik hak ve özgürlüklerden feragat etmeden yürütülmesi gereken mücadeleler.

Davutoğlu konuşmasında terörle mücadelenin veriye dayanarak yapılması gerektiğini, aksi halde tutuklamaların mümkün olmadığını, Türkiye’nin sebepsiz yere insanların tutuklanabileceği bir ülke olmadığını söyleyerek demokratik hukukun işleyişine vurgu yaptı. Bunun yanında şüphelileri (‘intihar eylemi yapabilecek kişileri’) takip ettiklerini ifade ettiği ve bu takiplerle "3-4 gün önce İstanbul’da bir canlı bomba hazırlığı içinde olan birinin yakalandığını" belirttiği bu konuşma Bugün TV tarafından çarpıtıldı. Bugün TV Davutoğlu röportajının belli bölümlerini keserek ve kolajlayarak konuşmayı "Elimizde canlı bombacıların listesi var. Ama eylem yapmadan onları tutuklayamayız." başlığıyla servis etti. Davutoğlu'nun konuşmasının tamamına bakıldığında bu yorumun çıkarılacağı hiçbir ifade olmadığı açıkça görülecektir. Buna rağmen Bugün TV bu manşet ile manipülatif bir habere imza attı.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir