YALAN

IŞİD'e Eleman Yetiştiren İslam Çay Ocağına Devlet Müdahale Etmedi Yalanı

IŞİD'e Eleman Yetiştiren İslam Çay Ocağına Devlet Müdahale Etmedi Yalanı

Ezgi Başaran 12 Ekim 2015 tarihli Radikal Gazetesi’ndeki yazısında 2013 tarihinde yapılan bir habere dayanarak Muhammed D. isimli Suriye’den Adıyaman’a giden bir IŞİD’çiden bahsetmektedir. Başaran’ın iddiasına göre "Muhammed Gazi D. 2014 yılında Adıyaman’a döndü, burada serbestçe dolaştı ve Adıyaman’daki İslam çay ocağında dört genci IŞİD için ikna etti. Başaran ayrıca "Diyarbakır mitinginde bombayı patlatan" dediği Orhan G.’nin de İslam çay ocağında Muhammed Gazi D.’nin ikna ettiği gençlerden biri olduğunu iddia etti. Başaran aynı yazısında; Suruç’taki patlamada kimliği bulunduğu iddia edilen “canlı bomba” Şeyh Abdurrahman A. da Orhan G.’nin İslam çay ocağından arkadaşı olduğunu söyledi. Ezgi Başaran’ın yazısında geçen şahısların 2014 yılında buluşma noktası olarak gösterilen ve yazının temel dayanağı olan İslam çay ocağı Kasım 2013’te açılmış, 3 ay açık kaldıktan sonra Ocak 2014’te mühürlenerek kapatılmıştı. Başaran’ın “İslam çay ocağının IŞİD’e elaman sağlayan bir merkez olduğu ve devletin bu çay ocağına müdahale etmediği” iddiası Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara’nın hazırladığı http://www.karar.com/gundem-haberleri/adiyaman-ve-isid-iki-rapor-iddialar-ve-gercekler makalede açık bir şekilde yalanlanmaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı
YALAN

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı

3 Nisan, 2022
Gazileri bile yalana karıştırdılar
Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı
YALAN

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı

13 Aralık, 2021
CHP'li Ömer Fethi Gürer geçtiğimiz günlerde meclisteki bir konuşmasında çeşitli iddialara yer verdi. CHP'li Gürer, Bakan Pakdemirli'nin Meclis’teki konuşması sırasında gösterdiği “seçilmiş ürünlerde maliyet ve satış fiyatları” tablosuna ilişkin, “Bakan, arpa üreten çiftçiye maliyetinin altında bir fiyat verdiğini itiraf etmiş oldu” ifadelerine yer verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, arpa fiyatlarının piyasa fiyatının altında kaldığı ve çiftçinin zarara uğratıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada "arpa fiyatlarına" ilişkin sözlerinin çarpıtılarak farklı bir şekilde kamuoyuna yansıtıldığının görüldüğü açıkça ifade edildi. Arpa üretiminin kuraklık nedeniyle geçen yıla göre yüzde 30,7, buğday üretiminin ise yüzde 13,9 azaldığı bilgisi verilen açıklamada, "Kuraklığın da etkisiyle birim alandan elde edilen verimin düşmesi kilogram başına düşen maliyeti artırmaktadır. Arpa üretiminin dekara maliyeti, buğdaya göre daha az olmaktadır ancak bu yıl kuraklık nedeniyle dekar başına arpa verimindeki düşüş, buğdaya göre daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. Bu nedenle 1 kilogram arpanın maliyeti, 1 kilogram buğdaya göre daha yüksek oluşmuştur." ifadelerinde bulundu.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı

13 Aralık, 2021
"Muhammed kardeşimizin ailesinin bizden bugüne kadar herhangi bir yardım ve iş talebi olmamıştır."

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir