YALAN

IŞİD'e Eleman Yetiştiren İslam Çay Ocağına Devlet Müdahale Etmedi Yalanı

IŞİD'e Eleman Yetiştiren İslam Çay Ocağına Devlet Müdahale Etmedi Yalanı

Ezgi Başaran 12 Ekim 2015 tarihli Radikal Gazetesi’ndeki yazısında 2013 tarihinde yapılan bir habere dayanarak Muhammed D. isimli Suriye’den Adıyaman’a giden bir IŞİD’çiden bahsetmektedir. Başaran’ın iddiasına göre "Muhammed Gazi D. 2014 yılında Adıyaman’a döndü, burada serbestçe dolaştı ve Adıyaman’daki İslam çay ocağında dört genci IŞİD için ikna etti. Başaran ayrıca "Diyarbakır mitinginde bombayı patlatan" dediği Orhan G.’nin de İslam çay ocağında Muhammed Gazi D.’nin ikna ettiği gençlerden biri olduğunu iddia etti. Başaran aynı yazısında; Suruç’taki patlamada kimliği bulunduğu iddia edilen “canlı bomba” Şeyh Abdurrahman A. da Orhan G.’nin İslam çay ocağından arkadaşı olduğunu söyledi. Ezgi Başaran’ın yazısında geçen şahısların 2014 yılında buluşma noktası olarak gösterilen ve yazının temel dayanağı olan İslam çay ocağı Kasım 2013’te açılmış, 3 ay açık kaldıktan sonra Ocak 2014’te mühürlenerek kapatılmıştı. Başaran’ın “İslam çay ocağının IŞİD’e elaman sağlayan bir merkez olduğu ve devletin bu çay ocağına müdahale etmediği” iddiası Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara’nın hazırladığı http://www.karar.com/gundem-haberleri/adiyaman-ve-isid-iki-rapor-iddialar-ve-gercekler makalede açık bir şekilde yalanlanmaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir