YALAN

Delil olmadan 10 ay hapis cezası yalanı

Delil olmadan 10 ay hapis cezası yalanı

Delilsiz ceza olur mu? Diken.com’un “Delil yok ama ceza var” altbaşlığıyla verdiği haberde iki kişiye yeteri kadar delil olmamasına rağmen “polisi teşhir etmekten” 10’ar ay hapis cezası verildiği iddia edildi. Fakat ne Türk Ceza Kanunu’nda ne de Polis Mevzuatı’nda haberde belirtildiği gibi “polisi teşhir etme” diye bir suç bulunmamaktadır. Ayrıca Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 230. Maddesinin (b) fıkrasına göre delilsiz hüküm vermek mümkün değildir. Yılın İnternet gazetesi seçilen Diken, yanlış bilgi vermektedir. Haberde hangi mahkemenin ne zaman ve kanundaki hangi maddeye göre böyle bir karar aldığı verilmemektedir. Ayrıca polisler hakkında delil sunulmaksızın “işkenceci” hükmü verilmektedir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir