YALAN

Fransız Liberation'un "Türkiye'de Alkol Düzenlemesi Toplumu İslamlaştırma Projesi'nin Bir Parçası" Yalanı

Liberation gazetesi
Liberation gazetesi

Fransa’da yayınlanan "Liberation" gazetesi 27 Nisan 2018 tarihinde Türkiye’de uygulanan alkol düzenlemesi ile ilgili bir haber yayınlandı. Söz konusu haberde saat 22:00 ile 06:00 saatleri arasında alkol satışını yasaklayan düzenlemenin toplumu "İslamlaştırma" projesinin bir parçası olduğu iddia edildi. Bir market sahibinin görüşlerine yer verilen haberde söz konusu düzenlemenin alkol kullananları hedef aldığı ileri sürüldü. Bahsi geçen haberde market sahibinin "Alkol düzenlemesinin halk sağlığı için yapıldığı doğru değil. Bu toplumu "İslamlaştırma" hamlesi, alkol kullanan seküler insanları hedef alıyor." iddialarına yer verildi.

 

Ancak söz konusu haberde Fransa dâhil olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde uygulanan alkol satışına ve reklamlarına uygulanan benzer kısıtlamalardan bahsedilmiyor. Fransa’nın birçok bölgesinde yerel yönetimlerin aldığı kararla belirli saatlerden sonra alkol satışı yasak. Öyle ki, Fransa’nın Boulogne gibi bazı bölgelerinde alkol satış yasağı saat 21:00’de başlıyor. Diğer Avrupa ülkelerinde de belirli saatlerden sonra marketlerde alkol satışı yasak. İsveç’te 19:00-10:00 arası alkol satışı yapılmazken cumartesi günleri 15.00’e kadar satış yapılıyor. Pazarları ise alkol satışı yok. İsveç’te de 22:00-06:00 saatleri arasında marketlerde alkol satışı yasak. Durum İtalya’da da çok farklı değil. Roma'dan Floransa'ya kadar birçok İtalyan kentinde, belirli saatlerden sonra marketlerde alkol satışı yasak. Torino’da ise alkol satış yasağı 20:00’de başlıyor. Avrupa Komisyonu raporuna göre 28 Avrupa ülkesinden 25’inde alkol satışı ve reklamları üzerine çeşitli düzenlemeler bulunuyor.

Türkiye’de 22:00 ile 06:00 arasında alkol satışını yasaklayan 6487 sayılı yasa 11 Haziran 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. 6487 sayılı yasa ile alkollü içkilerin 22:00 ile 06:00 saatleri arasında satışının yasaklandığı yasa saat 10 Eylül 2013 tarihinden itibaren uygulanmaya başladı. Söz konusu yasa yasaklanan saatler arasında satış yapan market ve büfeler için ağır yaptırımlar içeriyor.

 

Doğru Haber Linkleri: Avrupa Komisyonu

Yalan Haber Linkleri: Liberation

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir