YALAN

Fransız Liberation'un "Türkiye'de Alkol Düzenlemesi Toplumu İslamlaştırma Projesi'nin Bir Parçası" Yalanı

Liberation gazetesi
Liberation gazetesi

Fransa’da yayınlanan "Liberation" gazetesi 27 Nisan 2018 tarihinde Türkiye’de uygulanan alkol düzenlemesi ile ilgili bir haber yayınlandı. Söz konusu haberde saat 22:00 ile 06:00 saatleri arasında alkol satışını yasaklayan düzenlemenin toplumu "İslamlaştırma" projesinin bir parçası olduğu iddia edildi. Bir market sahibinin görüşlerine yer verilen haberde söz konusu düzenlemenin alkol kullananları hedef aldığı ileri sürüldü. Bahsi geçen haberde market sahibinin "Alkol düzenlemesinin halk sağlığı için yapıldığı doğru değil. Bu toplumu "İslamlaştırma" hamlesi, alkol kullanan seküler insanları hedef alıyor." iddialarına yer verildi.

 

Ancak söz konusu haberde Fransa dâhil olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde uygulanan alkol satışına ve reklamlarına uygulanan benzer kısıtlamalardan bahsedilmiyor. Fransa’nın birçok bölgesinde yerel yönetimlerin aldığı kararla belirli saatlerden sonra alkol satışı yasak. Öyle ki, Fransa’nın Boulogne gibi bazı bölgelerinde alkol satış yasağı saat 21:00’de başlıyor. Diğer Avrupa ülkelerinde de belirli saatlerden sonra marketlerde alkol satışı yasak. İsveç’te 19:00-10:00 arası alkol satışı yapılmazken cumartesi günleri 15.00’e kadar satış yapılıyor. Pazarları ise alkol satışı yok. İsveç’te de 22:00-06:00 saatleri arasında marketlerde alkol satışı yasak. Durum İtalya’da da çok farklı değil. Roma'dan Floransa'ya kadar birçok İtalyan kentinde, belirli saatlerden sonra marketlerde alkol satışı yasak. Torino’da ise alkol satış yasağı 20:00’de başlıyor. Avrupa Komisyonu raporuna göre 28 Avrupa ülkesinden 25’inde alkol satışı ve reklamları üzerine çeşitli düzenlemeler bulunuyor.

Türkiye’de 22:00 ile 06:00 arasında alkol satışını yasaklayan 6487 sayılı yasa 11 Haziran 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. 6487 sayılı yasa ile alkollü içkilerin 22:00 ile 06:00 saatleri arasında satışının yasaklandığı yasa saat 10 Eylül 2013 tarihinden itibaren uygulanmaya başladı. Söz konusu yasa yasaklanan saatler arasında satış yapan market ve büfeler için ağır yaptırımlar içeriyor.

 

Doğru Haber Linkleri: Avrupa Komisyonu

Yalan Haber Linkleri: Liberation

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir