YALAN

Financial Times'ın "Türkiye’nin Özel Sektör Dış Borcu’nun Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya Oranı %70" Yalanı

Financial Times
Financial Times

İngiliz Financial Times gazetesi 24 Nisan 2018 tarihinde “Türkiye’nin özel sektör borç yükünün ekonomik krizlere yol açabileceğini” iddia eden bir haber yayınladı. Söz konusu haberde Türkiye’nin özel sektör dış borcunun Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya oranının çok yüksek olduğu ileri sürüldü. Haberde, Washington'da Uluslararası Finans Enstitüsü'nde çalışan Ugras Ülkü adlı Türk ekonomistin görüşlerine de yer verildi. Financial Times’ın iddiasına göre Türkiye’nin özel sektör dış borçlarının gayri safi milli hasılaya oranı yüzde 70 oranında. Bu orandan yola çıkılan haberde Türkiye ekonomisinin risk altında olduğu, özel sektörün olası bir krizin eşiğinde olduğu ve özel sektör yurtdışı borçlarının Türkiye ekonomisi derinden sarsacağı öne sürüldü. Özel sektör borçlanmasının gerekenden çok daha yüksek olduğu iddia edilen haberde Türk ekonomisinin sıkıntıda olduğu ileri sürüldü.

Özel sektör dış borcu Türkiye menşeili şirketlerin yurt dışından sağladığı uzun ve kısa vadeli kredilerdir. Bu borçlar devletlerin ve kişilerin borçlarını içermez. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerine bakıldığında Türkiye’nin özel sektör dış borçlarının Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya oranının %70 olmadığı ortaya çıkıyor.

Merkez Bankası’nın 2018 yılı verilerine göre Türkiye’nin özel sektör dış borcu 246 milyar dolar. Öte yandan Türkiye’nin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası 2018 yılı itibarı ile 863,29 milyar dolara tekabül ediyor. Resmi veriler üzerinden yapılan hesaplama ile Türkiye’nin özel sektör dış borcunun GSYİH’ya oranının yüzde 28 olduğu anlaşılıyor. Bu rakam Financial Times’ın iddiasının çok altında.

Türkiye G20 ülkeleri arasında devlet borçlarının GSYİH'ya oranının en küçük olduğu yedinci devlet konumunda. Türkiye’nin devlet borçlarının GSYİH’ya oranı %38 iken, Japonya’da yüzde 240’a çıkıyor. Bu oran İtalya, Fransa, ABD, Kanada, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde yüzde 83 ila 126 arasında değişiyor.

 

Doğru Haber Linkleri: TCMB

Yalan Haber Linkleri: Financial Times

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir