YALAN

Cumhuriyet'in "Çevre Kirliliğinin Kanser Üzerindeki Etkisi Sağlık Bakanlığı Tarafından Gizleniyor" Yalanı

Sağlık Bakanlığı
Sağlık Bakanlığı

Cumhuriyet gazetesi 15 Nisan 2018 tarihinde Sağlık Bakanlığı’nın çevre kirliliğinin kanser vakalarına etkisine yönelik çalışmaları halkla paylaşmadığını iddia eden bir haber yaptı. Haberde Türkiye’de üretilen birçok gıda ürünün kanserojen madde içerdiği, Sağlık Bakanlığı’nın bunları bilmesine rağmen herhangi bir adım atmadığı ve halkı bu konuda bilinçlendirmediği ileri sürüldü. 

Haberde Sağlık Bakanlığı’nın halkın zehirlenmesine ve kanser olmasına göz yumduğu iddia edildi. Bakanlığın konu ile ilgili birçok araştırma yaptığı ancak sonuçlarının olumsuz olduğu gerekçesi ile kamuoyundan çevre kirliliği raporlarını sakladığı öne sürüldü. Sağlık Bakanlığı’nın halkın sağlığını önemsemediği ve bu konuda gerekli adımları atmadığı dile getirildi. Özellikle Türkiye’nin belirli bölgelerinde zehir ve kanserojen maddenin yoğunlukta görüldüğü ancak uzmanlar tarafından hazırlanan raporların sümen altı edildiği ileri sürüldü. 

Sağlık Bakanlığı 2011 yılından bu yana tam 15 başlık altında “Çevresel Faktörlerin ve İnsan Sağlığı Üzerine Etkilerinin Araştırılması Projesi” yürütüyor. Ancak bu 15 alt başlıktaki çalışmalar eş zamanlı olarak değil, kademeli olarak yürütülüyor. Bakanlık henüz tamamlanmadığı açıklanan raporların halkla paylaşılması mümkün olmadığını açıkladı. Bakanlık tarafından yürütülen projelerle çevresel faktörlerin halk sağlığı üzerindeki etkileri düzenli olarak araştırılıyor. 

Binlerce numunenin alındığı çalışmaların istatistiksel analizive raporlaması devam ediyor. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Projenin tamamlanmasından sonra çalışmalar bir bütün olarak değerlendirilecek ve sonuçlara göre gerekli görüldüğü durumlarda her türlü tedbir alınacak. 

Doğru Haber Linkleri: Anadolu Ajansı

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir