YALAN

Cumhuriyet'in "Çevre Kirliliğinin Kanser Üzerindeki Etkisi Sağlık Bakanlığı Tarafından Gizleniyor" Yalanı

Sağlık Bakanlığı
Sağlık Bakanlığı

Cumhuriyet gazetesi 15 Nisan 2018 tarihinde Sağlık Bakanlığı’nın çevre kirliliğinin kanser vakalarına etkisine yönelik çalışmaları halkla paylaşmadığını iddia eden bir haber yaptı. Haberde Türkiye’de üretilen birçok gıda ürünün kanserojen madde içerdiği, Sağlık Bakanlığı’nın bunları bilmesine rağmen herhangi bir adım atmadığı ve halkı bu konuda bilinçlendirmediği ileri sürüldü. 

Haberde Sağlık Bakanlığı’nın halkın zehirlenmesine ve kanser olmasına göz yumduğu iddia edildi. Bakanlığın konu ile ilgili birçok araştırma yaptığı ancak sonuçlarının olumsuz olduğu gerekçesi ile kamuoyundan çevre kirliliği raporlarını sakladığı öne sürüldü. Sağlık Bakanlığı’nın halkın sağlığını önemsemediği ve bu konuda gerekli adımları atmadığı dile getirildi. Özellikle Türkiye’nin belirli bölgelerinde zehir ve kanserojen maddenin yoğunlukta görüldüğü ancak uzmanlar tarafından hazırlanan raporların sümen altı edildiği ileri sürüldü. 

Sağlık Bakanlığı 2011 yılından bu yana tam 15 başlık altında “Çevresel Faktörlerin ve İnsan Sağlığı Üzerine Etkilerinin Araştırılması Projesi” yürütüyor. Ancak bu 15 alt başlıktaki çalışmalar eş zamanlı olarak değil, kademeli olarak yürütülüyor. Bakanlık henüz tamamlanmadığı açıklanan raporların halkla paylaşılması mümkün olmadığını açıkladı. Bakanlık tarafından yürütülen projelerle çevresel faktörlerin halk sağlığı üzerindeki etkileri düzenli olarak araştırılıyor. 

Binlerce numunenin alındığı çalışmaların istatistiksel analizive raporlaması devam ediyor. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Projenin tamamlanmasından sonra çalışmalar bir bütün olarak değerlendirilecek ve sonuçlara göre gerekli görüldüğü durumlarda her türlü tedbir alınacak. 

Doğru Haber Linkleri: Anadolu Ajansı

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir