YALAN

Cumhuriyet'in "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya Polis Takibi" Yalanı

Cumhuriyet gazetesi
Cumhuriyet gazetesi

Cumhuriyet gazetesi 12 Nisan 2018’li tarihinde "Ankara'da deprem! Soylu’ya polis takibi!" başlıklı bir haber yayınladı. Ahmet Şık imzası taşıyan haber manşetten verildi. Söz konusu haberde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun telefonlarının izinsiz olarak dinlendiği ve takip edildiği iddia edildi. Söz konusu dinleme olayının ortaya çıkmasından sonra Bakan Soylu’nun işlemi yapan polisleri açığa aldırdığı ve görev yerlerinin değiştirdiği ileri sürüldü.

 

İçişleri Bakanlığı, Süleyman Soylu’nun takip edildiği ve telefonlarının dinlendiğine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Söz konusu takip ve dinleme olayının gerçekleşebilmesi yargı izni gerekiyor. Ayrıca, 2559 Sayılı Polis Vazife Salahiyeti Kanunun Ek 7 inci maddesi uyarınca, her yıl istihbarat birimleri 81 ili kapsayacak şekilde iş ve işlemlerinin hukuka uygun olarak yapılıp yapılmadığını denetliyor. Haberde yer alan konu ile ilgili, 2017 yılında yapılan denetimlerde usulüne uygun olmayan, yargı kararından yoksun bir dinleme tespit edilmedi. Ek olarak iddia edildiği böyle bir soruşturma kapsamında görevden alınan herhangi bir polis yok.

Bakanlık bu ve benzeri iddiaların itibarsızlaştırma ile kafa karıştırma ve güvensizlik ortamı oluşturma operasyonu olduğunu belirtti.

 

Doğru Haber Linkleri: İçişleri Bakanlığı

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir