YALAN

Kamuoyunda "Nükleer Enerji" İle İlgili Dolaşan Asılsız İddialar

Nükleer santral
Nükleer santral

Türkiye tarihinin en büyük enerji yatırımı olan "Akkuyu Nükleer Enerji Santrali"nin temeli 3 Nisan 2018 tarihinde  atıldı. Akkuyu’nun temelinin atılması ile birlikte basında ve sosyal medyada nükleer enerji ile ilgili birçok yalan bilgi dolaşıma girdi.

 

 

Yalan 1: Dünya nükleer enerjiden vazgeçiyor.

Dünya’da 30’dan fazla ülke nükleer enerji santraline sahip. 1979 yılında 81 olan nükleer santral sayısı bugün 450’ye çıktı. Avrupa’da 128 ABD’de ise 99 nükleer reaktör var. Şu anda 15 ülke 56 nükleer reaktör yapılıyor.

Yalan 2: Nükleer santraller atom bombası gibi patlayabilir.

Nükleer santralin atom bombası gibi patlama ihtimali yok. Çünkü radyoaktif maddenin
patlayabilmesi için iki şart gereklidir ve bunlar nükleer enerji santrallerinden bulunmaz.
Birinci şart en az %90 zenginliğinde bir nükleer yakıttır. Nükleer santral yakıtları (%1-%5)
arası zenginliktedir. İkinci şart ise patlamayı tetikleyecek kinetik enerjidir. Ancak nükleer
santrallerde kinetik enerji de bulunmaz.

Yalan 3: Nükleer enerji çevre dostu değil.

Nükleer enerji çevre dostu bir teknolojidir. Nükleer enerji santralleri çevreyi kirletmez. Akkuyu’nun çevreye yapacağı radyasyon etkisi; petrol, kömür ve akaryakıt ile çalışan, zararlı maddeleri havaya atan elektrik santrallerin etkisine kıyasla çok daha düşüktür. Ayrıca, Nükleer santraller "sera etkisi" oluşturmaz.

 

Yalan 4: Nükleer santral atıkları çevreye zarar verir.

Yılda 1000 MW elektrik üreten bir santralde ortalama 25 ton nükleer atık çubuğu çıkar. Söz konusu atığı hacmi bir yemek masası büyüklüğüne denk gelir. Nükleer atıklar atom ve nötron bombası yapılırken ortaya çıkar.

Yalan 5: Nükleere gerek yok, enerji sorunu yenilenebilir kaynaklarla çözülebilir.

Türkiye yenilenebilir enerji kaynaklarına aralıksız yatırım yapıyor. Yenilenebilir kaynaklarla enerji ihtiyacının tamamını karşılamak imkânsız. Alternatif enerji kaynaklarının sürdürülebilir
olmaması da arzda sıkıntılar doğuruyor. Dünyadaki hiçbir ülke elektriği tamamen belli bir
kaynaktan elde etmiyor. Ülkeler bu ve benzeri stratejik nedenlerle kaynak çeşitliliğine
gidiyor.

 

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir