YALAN

"İBB, yaşlı, kimsesiz ve hasta vatandaşları hastane bahçesine bırakıp kaçtı" Yalanı

İBB Darülaceze
İBB Darülaceze

Cumhuriyet gazetesi 31 Mart 2018 tarihinde “İBB, yaşlı, kimsesiz ve hasta vatandaşları hastane bahçesine bırakıp kaçtı” başlıklı bir haber yaptı. Söz konusu haberde İBB’nin Esenyurt’taki İSTAÇ Eğitim Merkezi'nde kalan evsiz vatandaşları, kış sezonunun bittiği gerekçesiyle merkezden çıkardığı ve Esenyurt Devlet Hastanesi’nin bahçesine bırakıp kaçtığı ileri sürüldü. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu bahsi geçen iddiayı Twitter hesabında paylaştı ve İBB’nin evsiz ve yaşlı vatandaşları hastane bahçesine bırakıp kaçtığı iddiasını yineledi.

İBB yaptığı yazılı açıklamada kimsesiz vatandaşların hastane bahçesine bırakıldığı iddialarının doğru olmadığını bildirdi. Kimsesiz vatandaşlar 04.12.2017-31.03.2018 tarihleri arasında İSTAÇ Esenyurt misafirhanesinde kaldılar. Misafirhanenin fonksiyonunun sona erdiği 31 Mart tarihinde hastane kontrolüne götürülen vatandaşlar Kayışdağı İBB Darülaceze misafirhanesine götürülerek yatış işlemleri yapıldı. İBB kimsesiz vatandaşları merak edenlerin Kayışdağı Darülaceze yerleşkesini ziyaret edebileceklerini belirtti.

Doğru Haber Linkleri: İBB

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet, CHP

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir