YALAN

"Kilis'teki Tarihi 'Kürtler Camii'nin Adı 'Türkler Camii' Olarak Değiştirildi" Yalanı

Kilis Kürtler Camii
Kilis Kürtler Camii

29 Mart 2018 tarihinde Birgün, Cumhuriyet, T24 ve daha birçok gazete, Kilis Küçük Çarşı Sokağı’nda 17. yüzyıldan kalma "Kürtler Camii"nin adının "Türkler Camii" olarak değiştirildiğini iddia eden haberler yaptı. Söz konusu haberde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen caminin adının değiştirilmesinin bölgedeki Kürt vatandaşları rahatsız ettiği ileri sürüldü. Sosyal medyada hükümetin ırkçı bir politika ile tarihi caminin adını değiştirdiği ileri sürüldü.

Kilis Valiliği yaptığı açıklamada caminin adının değişmediğini bildirdi. Kilis İl Müftülüğü tarafından gununyalanlari.com ekibine yapılan açıklamada ise caminin adının “Kürtler Camii” olduğu belirtildi. Müftülükten yapılan açıklamada, 1980 yılında darbeciler tarafından camiye “Türkler Camii” yazılı bir tabela asıldığını ancak bu tabelanın Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kaldırıldığı belirtildi.

Doğru Haber Linkleri: TBMM

Yalan Haber Linkleri: Birgün, Cumhuriyet, T24

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir