YALAN

"Kilis'teki Tarihi 'Kürtler Camii'nin Adı 'Türkler Camii' Olarak Değiştirildi" Yalanı

Kilis Kürtler Camii
Kilis Kürtler Camii

29 Mart 2018 tarihinde Birgün, Cumhuriyet, T24 ve daha birçok gazete, Kilis Küçük Çarşı Sokağı’nda 17. yüzyıldan kalma "Kürtler Camii"nin adının "Türkler Camii" olarak değiştirildiğini iddia eden haberler yaptı. Söz konusu haberde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen caminin adının değiştirilmesinin bölgedeki Kürt vatandaşları rahatsız ettiği ileri sürüldü. Sosyal medyada hükümetin ırkçı bir politika ile tarihi caminin adını değiştirdiği ileri sürüldü.

Kilis Valiliği yaptığı açıklamada caminin adının değişmediğini bildirdi. Kilis İl Müftülüğü tarafından gununyalanlari.com ekibine yapılan açıklamada ise caminin adının “Kürtler Camii” olduğu belirtildi. Müftülükten yapılan açıklamada, 1980 yılında darbeciler tarafından camiye “Türkler Camii” yazılı bir tabela asıldığını ancak bu tabelanın Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kaldırıldığı belirtildi.

Doğru Haber Linkleri: TBMM

Yalan Haber Linkleri: Birgün, Cumhuriyet, T24

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir