YALAN

"Kilis'teki Tarihi 'Kürtler Camii'nin Adı 'Türkler Camii' Olarak Değiştirildi" Yalanı

Kilis Kürtler Camii
Kilis Kürtler Camii

29 Mart 2018 tarihinde Birgün, Cumhuriyet, T24 ve daha birçok gazete, Kilis Küçük Çarşı Sokağı’nda 17. yüzyıldan kalma "Kürtler Camii"nin adının "Türkler Camii" olarak değiştirildiğini iddia eden haberler yaptı. Söz konusu haberde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen caminin adının değiştirilmesinin bölgedeki Kürt vatandaşları rahatsız ettiği ileri sürüldü. Sosyal medyada hükümetin ırkçı bir politika ile tarihi caminin adını değiştirdiği ileri sürüldü.

Kilis Valiliği yaptığı açıklamada caminin adının değişmediğini bildirdi. Kilis İl Müftülüğü tarafından gununyalanlari.com ekibine yapılan açıklamada ise caminin adının “Kürtler Camii” olduğu belirtildi. Müftülükten yapılan açıklamada, 1980 yılında darbeciler tarafından camiye “Türkler Camii” yazılı bir tabela asıldığını ancak bu tabelanın Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kaldırıldığı belirtildi.

Doğru Haber Linkleri: TBMM

Yalan Haber Linkleri: Birgün, Cumhuriyet, T24

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir