YALAN

FOX Haber'in "CNN Türk Devlet Kontrolüne Geçiyor" Yalanı

FOX News Channel
FOX News Channel

FOX TV ana haber sunucusu Tucker Carlson 23 Mart 2018 tarihindeki yayında FOX TV hakkında “propaganda makinası” ifadesini kullanan CNN’nin Başkanı Jeff Zucker’i CNN Türk’ün satışı üzerinden eleştirdi.

Carlson ana haber bülteninde CNN’nin Türkiye’deki kolu CNN Türk’ün Türkiye Devletine satıldığını iddia etti. Carlson, CNN Türk’ün bundan sonra tamamen devlet için işletileceğini ileri sürdü.

CNN Türk hisselerinin %50’si CNN’nin ana şirketlerinden Turner Broadcasting System’e aitken geri kalan %50’lik payı da Doğan Holding’e aitti.

22 Mart 2018 tarihinde Doğan Şirketler Grubu Holding, medya sektöründe faaliyet gösteren şirketlerdeki paylarının, 890 milyon dolar "hisse değeri" üzerinden satışı için Demirören Holding AŞ ile görüşmelere başlandığını duyurdu. Satış gerçekleştiğinde Doğan Holding’e ait CNN Türk hisseleri otomatik olarak Demirören Holding’e geçecek. Demirören Holding medya sektöründe yatırımları bulanan ve bu sektöre Milliyet ve Vatan gazetelerini alarak daha önce de yatırım yapmış % 100 özel sektör sermayeli bir şirkettir.

 

Doğru Haber Linkleri: Demirören

Yalan Haber Linkleri: FOX TV

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir