YALAN

FOX Haber'in "CNN Türk Devlet Kontrolüne Geçiyor" Yalanı

FOX News Channel
FOX News Channel

FOX TV ana haber sunucusu Tucker Carlson 23 Mart 2018 tarihindeki yayında FOX TV hakkında “propaganda makinası” ifadesini kullanan CNN’nin Başkanı Jeff Zucker’i CNN Türk’ün satışı üzerinden eleştirdi.

Carlson ana haber bülteninde CNN’nin Türkiye’deki kolu CNN Türk’ün Türkiye Devletine satıldığını iddia etti. Carlson, CNN Türk’ün bundan sonra tamamen devlet için işletileceğini ileri sürdü.

CNN Türk hisselerinin %50’si CNN’nin ana şirketlerinden Turner Broadcasting System’e aitken geri kalan %50’lik payı da Doğan Holding’e aitti.

22 Mart 2018 tarihinde Doğan Şirketler Grubu Holding, medya sektöründe faaliyet gösteren şirketlerdeki paylarının, 890 milyon dolar "hisse değeri" üzerinden satışı için Demirören Holding AŞ ile görüşmelere başlandığını duyurdu. Satış gerçekleştiğinde Doğan Holding’e ait CNN Türk hisseleri otomatik olarak Demirören Holding’e geçecek. Demirören Holding medya sektöründe yatırımları bulanan ve bu sektöre Milliyet ve Vatan gazetelerini alarak daha önce de yatırım yapmış % 100 özel sektör sermayeli bir şirkettir.

 

Doğru Haber Linkleri: Demirören

Yalan Haber Linkleri: FOX TV

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir