YALAN

Tabipler Birliği'nin "Genel Sağlık Sigortası Sistemi Çöktü" Yalanı

Tabipler Birliği Başkanı Raşit Tükel
Tabipler Birliği Başkanı Raşit Tükel

Türk Tabipler Birliği Başkanı Raşit Tükel, Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda Genel Sağlık Sigortası sisteminin çöktüğünü ve atıl hale geldiğini iddia eden bir dizi açıklamalarda bulundu. Tabipler Birliği Başkanı Tükel’in açıklamalarının ardından birçok gazete ve haber sitesi Genel Sağlık Sigortası sistemin çalışmadığına dair haberler yaptı. Söz konusu haberlerde GSS prim borcu olan birçok kişinin sağlık hizmeti alamadığı iddia edildi. Sağlık hizmeti alamayan kişilerin ücret ödememek için acil servisleri tercih ettiği ve buralardaki yoğunluğu arttırdıkları ileri sürüldü.

Her vatandaşa sağlık güvencesi sağlamayı hedefleyen GSS sisteminin hükümetin yanlış politikaları sonucunda çalışmadığı ve birçok vatandaşın mağdur olduğu iddia edildi. Sistemin baştan aşağı yanlış olduğu ve sistem sebebiyle milyonlarca vatandaşa sağlık hizmeti verilmediği ileri sürüldü.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu yaptığı açıklamada, GSS sisteminin çöktüğüne ve bu sebeple vatandaşların sağlık hizmeti alamadığına yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirdi.

GSS ile çalışma hayatının dışında kalan kişiler ve bakmakla yükümlü olduğu kimseler ayda 61 TL ödeyerek sınırsız sağlık hizmeti alabiliyor. Bu miktarı ödeme gücü olmayan kişilere ise ücretsiz sağlık hizmeti veriliyor. SGK’nın sağladığı ücretsiz sağlık hizmetleri bununla da sınırlı kalmıyor. SGK, 18 yaşına gelene kadar tüm çocuklara ücretsiz sağlık hizmeti veriyor. Ayrıca, lise öğrencilerine 20 yaşına kadar, üniversite öğrencilerini ise 25 yaşına kadar ücretsiz sağlık hizmeti veriliyor.

 

Doğru Haber Linkleri: SGK

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet, Haberdar

Son Yalanlar

"Devlet Artık İstediği Şirkete El Koyabilecek" Yalanı
YALAN

"Devlet Artık İstediği Şirkete El Koyabilecek" Yalanı

23 Ekim, 2020
Devlet bu kararnameyle istediği şirkete el koyabilecek yalanı.
Ermenistan'ın Öldürdüğü Azerbaycan Askerleri Yalanı
YALAN

Ermenistan'ın Öldürdüğü Azerbaycan Askerleri Yalanı

22 Ekim, 2020
Ermenistan'ın öldürdüğü Azerbaycan askerleri başlığı altında Türk ünlüleri paylaştı.
Yunanistan kanalı ERT'nin "Oruç Reis'i Bölgeden Kovduk" Yalanı
YALAN

Yunanistan kanalı ERT'nin "Oruç Reis'i Bölgeden Kovduk" Yalanı

22 Ekim, 2020
Yunan Kanalı ERT'nin "Oruç Reis'i bölgeden kovduğu" haberi gerçek dışı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir