YALAN

Tabipler Birliği'nin "Genel Sağlık Sigortası Sistemi Çöktü" Yalanı

Tabipler Birliği Başkanı Raşit Tükel
Tabipler Birliği Başkanı Raşit Tükel

Türk Tabipler Birliği Başkanı Raşit Tükel, Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda Genel Sağlık Sigortası sisteminin çöktüğünü ve atıl hale geldiğini iddia eden bir dizi açıklamalarda bulundu. Tabipler Birliği Başkanı Tükel’in açıklamalarının ardından birçok gazete ve haber sitesi Genel Sağlık Sigortası sistemin çalışmadığına dair haberler yaptı. Söz konusu haberlerde GSS prim borcu olan birçok kişinin sağlık hizmeti alamadığı iddia edildi. Sağlık hizmeti alamayan kişilerin ücret ödememek için acil servisleri tercih ettiği ve buralardaki yoğunluğu arttırdıkları ileri sürüldü.

Her vatandaşa sağlık güvencesi sağlamayı hedefleyen GSS sisteminin hükümetin yanlış politikaları sonucunda çalışmadığı ve birçok vatandaşın mağdur olduğu iddia edildi. Sistemin baştan aşağı yanlış olduğu ve sistem sebebiyle milyonlarca vatandaşa sağlık hizmeti verilmediği ileri sürüldü.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu yaptığı açıklamada, GSS sisteminin çöktüğüne ve bu sebeple vatandaşların sağlık hizmeti alamadığına yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirdi.

GSS ile çalışma hayatının dışında kalan kişiler ve bakmakla yükümlü olduğu kimseler ayda 61 TL ödeyerek sınırsız sağlık hizmeti alabiliyor. Bu miktarı ödeme gücü olmayan kişilere ise ücretsiz sağlık hizmeti veriliyor. SGK’nın sağladığı ücretsiz sağlık hizmetleri bununla da sınırlı kalmıyor. SGK, 18 yaşına gelene kadar tüm çocuklara ücretsiz sağlık hizmeti veriyor. Ayrıca, lise öğrencilerine 20 yaşına kadar, üniversite öğrencilerini ise 25 yaşına kadar ücretsiz sağlık hizmeti veriliyor.

 

Doğru Haber Linkleri: SGK

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet, Haberdar

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir