YALAN

"THY'nin Uçağı Yakıtsız Kalkmaya Çalıştı" Yalanı

Türk Hava Yolları
Türk Hava Yolları

3 Mart 2018 tarihinde aralarında Sözcü, Cumhuriyet, Sol Haber Portalı’nın bulunduğu birçok gazete ve haber sitesinde THY'nin TK 2182 sefer sayılı İstanbul-Ankara seferini gerçekleştirecek olan uçağının yakıtsız kalkmaya çalıştığını iddia eden haberler yayınlandı. Bahsi geçen haberlerde THY’nin uçağa yakıt koymadığı ve bunun son dakika anlaşıldığı ileri sürüldü. Pilot’un uçakta yakıt olmadığını anlayıp ani fren yaptığı ve bu nedenle bir hostesin yaralanarak hastaneye kaldırıldığı iddia edildi. THY gibi bir havayolu şirketinin yakıt almadan kalkmaya çalıştığı iddiasıyla birçok haber yapıldı. Söz konusu haberlerde THY’nin ihmalkârlığından dolayı yolcuların ve personelin hayatını tehlikeye attığı ileri sürüldü.

 

THY hakkında zaman zaman gerçek olmayan iddialar gündeme getirilerek şirketin imajına zarar verilmeye çalışıyor. Birçok gazete ve haber sitesinde ileri sürülen “İstanbul-Ankara seferini gerçekleştirecek uçağın kalkmak üzereyken yakıtının olmadığı fark edilerek ani fren yaptığı ve bir hostesin bu nedenle yaralandığı” iddiası gerçeği yansıtmıyor.

THY Basın Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada 3 Mart 2018 tarihinde TK 2182 sefer sayılı İstanbul-Ankara seferini yapan uçağın yakıtsız kalkmaya çalıştığı iddialarını yalandı. Söz konusu gerçek dışı iddiaları gündeme getiren medya kuruluşları hakkında da yasal işlem başlatılacağını duyurdu.

Doğru Haber Linkleri: THY

Yalan Haber Linkleri: Sözcü, Cumhuriyet, Sol Haber Portalı

Son Yalanlar

"Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul Projesi'ni Desteklemedi ve Davalık Oldu" Yalanı
YALAN

"Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul Projesi'ni Desteklemedi ve Davalık Oldu" Yalanı

16 Kasım, 2020
"Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul Projesi'ni Desteklemedi ve Davalık Oldu" Yalanı
"Sığınacak Yerimiz Kalmadı" Yalanı
YALAN

"Sığınacak Yerimiz Kalmadı" Yalanı

16 Kasım, 2020
AFAD, "Toplanma Alanları Hakkında Basın Açıklaması" başlığıyla 15.11.2020 tarihli duyurusunda sosyal medyadaki haberleri yalanladı.
hakan atilla
YALAN

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla İstifa Etti Yalanı

10 Kasım, 2020
Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla'nın istifa ettiğine yönelik iddialar yalan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir