YALAN

"THY'nin Uçağı Yakıtsız Kalkmaya Çalıştı" Yalanı

Türk Hava Yolları
Türk Hava Yolları

3 Mart 2018 tarihinde aralarında Sözcü, Cumhuriyet, Sol Haber Portalı’nın bulunduğu birçok gazete ve haber sitesinde THY'nin TK 2182 sefer sayılı İstanbul-Ankara seferini gerçekleştirecek olan uçağının yakıtsız kalkmaya çalıştığını iddia eden haberler yayınlandı. Bahsi geçen haberlerde THY’nin uçağa yakıt koymadığı ve bunun son dakika anlaşıldığı ileri sürüldü. Pilot’un uçakta yakıt olmadığını anlayıp ani fren yaptığı ve bu nedenle bir hostesin yaralanarak hastaneye kaldırıldığı iddia edildi. THY gibi bir havayolu şirketinin yakıt almadan kalkmaya çalıştığı iddiasıyla birçok haber yapıldı. Söz konusu haberlerde THY’nin ihmalkârlığından dolayı yolcuların ve personelin hayatını tehlikeye attığı ileri sürüldü.

 

THY hakkında zaman zaman gerçek olmayan iddialar gündeme getirilerek şirketin imajına zarar verilmeye çalışıyor. Birçok gazete ve haber sitesinde ileri sürülen “İstanbul-Ankara seferini gerçekleştirecek uçağın kalkmak üzereyken yakıtının olmadığı fark edilerek ani fren yaptığı ve bir hostesin bu nedenle yaralandığı” iddiası gerçeği yansıtmıyor.

THY Basın Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada 3 Mart 2018 tarihinde TK 2182 sefer sayılı İstanbul-Ankara seferini yapan uçağın yakıtsız kalkmaya çalıştığı iddialarını yalandı. Söz konusu gerçek dışı iddiaları gündeme getiren medya kuruluşları hakkında da yasal işlem başlatılacağını duyurdu.

Doğru Haber Linkleri: THY

Yalan Haber Linkleri: Sözcü, Cumhuriyet, Sol Haber Portalı

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir