YALAN

"THY'nin Uçağı Yakıtsız Kalkmaya Çalıştı" Yalanı

Türk Hava Yolları
Türk Hava Yolları

3 Mart 2018 tarihinde aralarında Sözcü, Cumhuriyet, Sol Haber Portalı’nın bulunduğu birçok gazete ve haber sitesinde THY'nin TK 2182 sefer sayılı İstanbul-Ankara seferini gerçekleştirecek olan uçağının yakıtsız kalkmaya çalıştığını iddia eden haberler yayınlandı. Bahsi geçen haberlerde THY’nin uçağa yakıt koymadığı ve bunun son dakika anlaşıldığı ileri sürüldü. Pilot’un uçakta yakıt olmadığını anlayıp ani fren yaptığı ve bu nedenle bir hostesin yaralanarak hastaneye kaldırıldığı iddia edildi. THY gibi bir havayolu şirketinin yakıt almadan kalkmaya çalıştığı iddiasıyla birçok haber yapıldı. Söz konusu haberlerde THY’nin ihmalkârlığından dolayı yolcuların ve personelin hayatını tehlikeye attığı ileri sürüldü.

 

THY hakkında zaman zaman gerçek olmayan iddialar gündeme getirilerek şirketin imajına zarar verilmeye çalışıyor. Birçok gazete ve haber sitesinde ileri sürülen “İstanbul-Ankara seferini gerçekleştirecek uçağın kalkmak üzereyken yakıtının olmadığı fark edilerek ani fren yaptığı ve bir hostesin bu nedenle yaralandığı” iddiası gerçeği yansıtmıyor.

THY Basın Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada 3 Mart 2018 tarihinde TK 2182 sefer sayılı İstanbul-Ankara seferini yapan uçağın yakıtsız kalkmaya çalıştığı iddialarını yalandı. Söz konusu gerçek dışı iddiaları gündeme getiren medya kuruluşları hakkında da yasal işlem başlatılacağını duyurdu.

Doğru Haber Linkleri: THY

Yalan Haber Linkleri: Sözcü, Cumhuriyet, Sol Haber Portalı

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir