YALAN

"THY'nin Uçağı Yakıtsız Kalkmaya Çalıştı" Yalanı

Türk Hava Yolları
Türk Hava Yolları

3 Mart 2018 tarihinde aralarında Sözcü, Cumhuriyet, Sol Haber Portalı’nın bulunduğu birçok gazete ve haber sitesinde THY'nin TK 2182 sefer sayılı İstanbul-Ankara seferini gerçekleştirecek olan uçağının yakıtsız kalkmaya çalıştığını iddia eden haberler yayınlandı. Bahsi geçen haberlerde THY’nin uçağa yakıt koymadığı ve bunun son dakika anlaşıldığı ileri sürüldü. Pilot’un uçakta yakıt olmadığını anlayıp ani fren yaptığı ve bu nedenle bir hostesin yaralanarak hastaneye kaldırıldığı iddia edildi. THY gibi bir havayolu şirketinin yakıt almadan kalkmaya çalıştığı iddiasıyla birçok haber yapıldı. Söz konusu haberlerde THY’nin ihmalkârlığından dolayı yolcuların ve personelin hayatını tehlikeye attığı ileri sürüldü.

 

THY hakkında zaman zaman gerçek olmayan iddialar gündeme getirilerek şirketin imajına zarar verilmeye çalışıyor. Birçok gazete ve haber sitesinde ileri sürülen “İstanbul-Ankara seferini gerçekleştirecek uçağın kalkmak üzereyken yakıtının olmadığı fark edilerek ani fren yaptığı ve bir hostesin bu nedenle yaralandığı” iddiası gerçeği yansıtmıyor.

THY Basın Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada 3 Mart 2018 tarihinde TK 2182 sefer sayılı İstanbul-Ankara seferini yapan uçağın yakıtsız kalkmaya çalıştığı iddialarını yalandı. Söz konusu gerçek dışı iddiaları gündeme getiren medya kuruluşları hakkında da yasal işlem başlatılacağını duyurdu.

Doğru Haber Linkleri: THY

Yalan Haber Linkleri: Sözcü, Cumhuriyet, Sol Haber Portalı

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir