YALAN

"Şeker Fabrikaları Cargill'in Baskısıyla Özelleştiriliyor" Yalanı

Toz şeker
Toz şeker

Türkşeker bünyesinde bulunan 14 şeker fabrikasının özelleştirme kararının resmi gazetede yayınlanmasının ardından kamuoyunda birçok iddia gündeme getirilmeye başlandı.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu şeker fabrikalarının satış kararının dünyanın en büyük yapay şeker üreticilerinden bir olan Cargill” firmasının baskısıyla alındığını iddia etti. Ayrıca, Türkşeker Kurumu’nun kapatılarak yetkilerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na devredilmesinin de Cargill’in isteğiyle gerçekleştiğini ileri sürdü. Okan Gaytancıoğlu’nun iddiaları medyada geniş yer buldu. Hükümetin yabancı şirketlerin isteğine göre politika belirlediği ve halkın menfaati yerine özel şirketlerin menfaatinin gözetildiği iddia edildi.

Türkşeker kurumunun kapatılarak yetkilerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na devredilmesi ve 14 şeker fabrikasının satılma kararının Cargill şirketinin isteğiyle yapıldığı iddiaları gerçeği yansıtmıyor.

Kamuoyunda geniş yer bulan iddiaların ardından Cargill şirketi bir açıklama yaptı. Cargill Türkşeker Kurumu’nun kapatılarak yetkilerinin Gıda Bakanlığı’na devredilmesi ve şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde hiçbir dâhillerinin olmadığını belirtti. Böylece, tamamı kamu tasarrufunda olan kararları özel bir şirketle ilişkilendirerek oluşturulmaya çalışan “hükümet halkın menfaatini düşünmüyor” algısı yıkıldı.

Doğru Haber Linkleri: Habertürk

Yalan Haber Linkleri: Birgün, Twitter

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir