YALAN

"Şeker Fabrikaları Cargill'in Baskısıyla Özelleştiriliyor" Yalanı

Toz şeker
Toz şeker

Türkşeker bünyesinde bulunan 14 şeker fabrikasının özelleştirme kararının resmi gazetede yayınlanmasının ardından kamuoyunda birçok iddia gündeme getirilmeye başlandı.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu şeker fabrikalarının satış kararının dünyanın en büyük yapay şeker üreticilerinden bir olan Cargill” firmasının baskısıyla alındığını iddia etti. Ayrıca, Türkşeker Kurumu’nun kapatılarak yetkilerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na devredilmesinin de Cargill’in isteğiyle gerçekleştiğini ileri sürdü. Okan Gaytancıoğlu’nun iddiaları medyada geniş yer buldu. Hükümetin yabancı şirketlerin isteğine göre politika belirlediği ve halkın menfaati yerine özel şirketlerin menfaatinin gözetildiği iddia edildi.

Türkşeker kurumunun kapatılarak yetkilerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na devredilmesi ve 14 şeker fabrikasının satılma kararının Cargill şirketinin isteğiyle yapıldığı iddiaları gerçeği yansıtmıyor.

Kamuoyunda geniş yer bulan iddiaların ardından Cargill şirketi bir açıklama yaptı. Cargill Türkşeker Kurumu’nun kapatılarak yetkilerinin Gıda Bakanlığı’na devredilmesi ve şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde hiçbir dâhillerinin olmadığını belirtti. Böylece, tamamı kamu tasarrufunda olan kararları özel bir şirketle ilişkilendirerek oluşturulmaya çalışan “hükümet halkın menfaatini düşünmüyor” algısı yıkıldı.

Doğru Haber Linkleri: Habertürk

Yalan Haber Linkleri: Birgün, Twitter

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir