YALAN

"Şeker Fabrikaları Cargill'in Baskısıyla Özelleştiriliyor" Yalanı

Toz şeker
Toz şeker

Türkşeker bünyesinde bulunan 14 şeker fabrikasının özelleştirme kararının resmi gazetede yayınlanmasının ardından kamuoyunda birçok iddia gündeme getirilmeye başlandı.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu şeker fabrikalarının satış kararının dünyanın en büyük yapay şeker üreticilerinden bir olan Cargill” firmasının baskısıyla alındığını iddia etti. Ayrıca, Türkşeker Kurumu’nun kapatılarak yetkilerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na devredilmesinin de Cargill’in isteğiyle gerçekleştiğini ileri sürdü. Okan Gaytancıoğlu’nun iddiaları medyada geniş yer buldu. Hükümetin yabancı şirketlerin isteğine göre politika belirlediği ve halkın menfaati yerine özel şirketlerin menfaatinin gözetildiği iddia edildi.

Türkşeker kurumunun kapatılarak yetkilerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na devredilmesi ve 14 şeker fabrikasının satılma kararının Cargill şirketinin isteğiyle yapıldığı iddiaları gerçeği yansıtmıyor.

Kamuoyunda geniş yer bulan iddiaların ardından Cargill şirketi bir açıklama yaptı. Cargill Türkşeker Kurumu’nun kapatılarak yetkilerinin Gıda Bakanlığı’na devredilmesi ve şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde hiçbir dâhillerinin olmadığını belirtti. Böylece, tamamı kamu tasarrufunda olan kararları özel bir şirketle ilişkilendirerek oluşturulmaya çalışan “hükümet halkın menfaatini düşünmüyor” algısı yıkıldı.

Doğru Haber Linkleri: Habertürk

Yalan Haber Linkleri: Birgün, Twitter

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir