YALAN

"Türkiye, Afrin’de 4 yaşlı Köylüyü Esir Aldı" Yalanı

Türk askeri, YPG tarafından esir alınan köylülerin sağlık durumuna bakıyor
Türk askeri, YPG tarafından esir alınan köylülerin sağlık durumuna bakıyor

Türkiye 20 Ocak 2018 tarihinde başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’yla sadece sınır güvenliğini sağlamayı değil, sivil halkı da terör baskısından kurtararak bölgedeki istikrarı tesis etmeyi hedefliyor. TSK, harekâta başladığı andan itibaren sivillerin zarar görmemesi için büyük bir titizlik ve özveri gösteriyor. Bölgedeki sivil halk Türkiye’nin bölgeye gelmesini büyük bir memnuniyetle karşılıyor.

Terör örgütü tarafından yönetilen medya kuruluşları "ANHA", "FıratNews" ve "Yeni Özgür Politika" haber sitelerinden 24 Şubat 2018 tarihinde Türkiye'nin Afrin'de sivilleri hedef aldığına yönelik bir haber servis edildi. Söz konusu haberde Afrin’in Museka köyünde yaşayan dört yaşlı köylünün Türk askerleri tarafından ellerinin arkadan bağlanarak esir alındığı iddia edildi. Elleri bağlanarak esir alınan köylülerin etraflarının bomba ve mayınlarla tuzaklandığı ileri sürüldü. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin dört yaşlı köylüyü esir aldığına yönelik iddialar gerçeği yansıtmıyor. Terör örgütü yandaşlarının Türk ordusunun yaşlı köylüleri esir alıp etraflarını mayınla tuzakladığı iddiasıyla servis ettikleri fotoğraf, YPG tarafından esir alınıp etrafları mayınla tuzaklanan ve TSK'nın kurtardığı dört yaşlı köylüye ait.

Elleri bağlanarak rehin alınan köylülerden biri olan Şükrü Osman YPG’nin yaptığı zulmü şu ifadelerle açıkladı: "Elimizi bağladıktan sonra etrafımıza patlayıcılar yerleştirdiler. Akşama doğru Türk askeri geldi ve bizi kurtardı. Bize yemek verdiler. Sonra da buraya getirdiler. Allah onlardan razı olsun"

Türk askerlerinin köye geldiği haberini alınca teröristlerin kendilerini bir depoya kapattıklarını belirten Nazlı Osman ise  "Eşim felçli. Hepimizi eve kapatıp gittiler, çok korktuk. Türk askeri geldi, bizi kurtardı. Sonra askerlerden biri başını dizime koydu. Onu oğlum gibi sevdim. Saçlarını okşadım. Allah hepsinden razı olsun" ifadelerini kullandı.

 

Doğru Haber Linkleri: TRT

Yalan Haber Linkleri: Yeni Özgür Politika, Fırat News

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir