YALAN

"Volkan Konak Silahlı Saldırıya Uğradı" Yalanı

Volkan Konak
Volkan Konak

Volkan Konak 21 Şubat çarşamba akşamı İstanbul Ataşehir’de bulunan bir mekânda sahne aldı. Gecenin ilerleyen saatlerin Volkan Konak’ın sahne aldığı mekândan silah sesleri duyuldu.

Volkan Konak’ın sahne aldığı mekânda silahla ateş edildiği haberlerinin yayılmasının ardından birçok sosyal medya kullanıcısı Volkan Konak’ın hedef alındığını iddia eden gönderiler paylaşmaya başladı. CHP Milletvekilleri; Tuncay Özkan, Haluk Pekşen ve Barış Yarkadaş Volkan Konak'ın saldırının kendisiyle bir alakasının olmadığını açıklaması rağmen Konak'a "vatan haini" denilerek ateş açıldığı iddiasını sosyal medya hesaplarından ısrarla paylaştılar. Volkan Konak sahnedeyken birinin gelip “Sen vatan hainisin” diyerek Konak’a ateş ettiği ileri sürüldü. Konak’ın Atatürkçü bir vatansever olduğu için kurşunların hedefinde olduğu iddia edildi.

CHP Milletvekili Tuncay Özkan, Volkan Konak'ın Atatürkçü olduğu için saldırıya uğradığını ve Atatürkçülerin yılmayacaklarını ifade eden bir açıklama yaptı. 

Volkan Konak’ın yakın arkadaşlarından olan Sunay Akın Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Farklı düşüneni vatan haini ilan etmek eski bir hastalık. Silahlar çekilir ve toplum bölünür. Sorumlular dikkat! Geçmiş olsun Volkan Konak.” ifadelerini kullanarak bir paylaşım yaptı. Akın, Twitter paylaşımında Volkan Konak’a yapılan saldırısının sorumlusunun hükümet olduğunu ima etti.

Hakkında açılan vatana ihanet davasından sonra Almanya’ya firar eden Can Dündar ise saldırının arkasında hükümet zihniyetinin olduğunu ve hükümet değişmeden bu saldırıların bitmeyeceğini ileri süren bir paylaşım yaptı.

Sabahat Akkiraz ise Konak’a “Vatan hainini niye sahneye çıkardın” denilerek ateş açıldığını ve Konak’ın Atatürkçü olduğu için bu saldırıya maruz kaldığını iddia eden bir paylaşım yaptı.

Metin Uca’da, Konak’ın kendisi gibi düşünmeyenler tarafından “vatan haini” ilan edilerek silahlı saldırıya maruz kaldığını iddia eden bir paylaşım yaparak Türkiye’nin ayrıştığı vurgusunu yaptı.

Volkan Konak 21 Şubat Çarşamba gecesi sahne aldığı mekândan çıkarken söz konusu saldırı ile ilgili bir açıklama yaptı. Konak saldırının kendisiyle kesinlikle alakasının olmadığını, söz konusu saldırının mekânın içinde değil dışında gerçekleştiğini ve kendisinin olayı daha sonradan öğrendiğini açıkladı.

Volkan Konak basında ve sosyal medyada dolaşan iddiaların işgüzar kişiler tarafından ortaya atıldığını, bu durumun kendisini ve ailesini çok üzdüğünü belirtti. Konak alkollü mekanlarda bu tür vakaların normal olduğunu da sözlerine ekledi. Ancak, Volkan Konak’ın bu açıklamalarına rağmen Volkan Konak’a “vatan haini” denilerek ateş açıldığı yalanı sosyal medya üzerinden 10 binlerce kez paylaşıldı.

Bahsi geçen olay Volkan Konak’ın sahneye çıktığı mekânın güvenlik kameralarına da yansıdı. Konak sahnede olduğu sırada silahlı iki kişi mekândan içeriye girmek istiyor. Bu sırada mekânda bulunan özel güvenlik görevlileri ile bir tartışma yaşanıyor. Saldırgan özel güvenlik görevlisi tarafından ayağından vurularak etkisiz hale getiriliyor. Saldırganlar tedavilerinin ardından gözaltına alındı.

Doğru Haber Linkleri: İHA, Sabah

Yalan Haber Linkleri: Twitter, Twitter, Twitter

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir