YALAN

TSK "Afrin'e Giden Sivil Konvoyu Vurdu" Yalanı

Afrin'e giden terör konvoyunun vurulma anı
Afrin'e giden terör konvoyunun vurulma anı

Türk Silahlı Kuvvetleri 22 Şubat 2018 tarihinde Afrin’in güneydoğusundan şehre yaklaşmakta olan 30-40 araçlık bir terör konvoyunu vurduğunu açıkladı. Ancak, terör örgütü yandaşları ve sendika.org isimli haber sitesi TSK’nın sivil bir konvoyu vurduğunu, çok sayıda sivilin yaralandığını ve hayatını kaybettiğini ileri süren birçok paylaşımda bulundu. Türkiye’nin sivillere ait bir konvoyu vurduğu iddiasını sosyal medya üzerinden yaymaya çalışan PKK/PYD yandaşları yabancı dillerde de çok sayıda paylaşım yaptı.

TSK tarafından yapılan açıklamalara ve paylaşılan görüntülere bakıldığında terör örgütü destekçileri tarafından servis edilen "sivil konvoy vuruldu" iddialarının doğru olmadığı açıkça görülüyor. PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait 30-40 araçtan oluşan ve içinde teröristlerle silah ve mühimmat taşıyan konvoy, Afrin'in güneydoğusundan şehre yaklaşırken TSK tarafından tespit edildi. Terör konvoyu şehre 15 km kadar uzaktayken kara ateş destek vasıtaları ile vurularak imha edildi.

 

Doğru Haber Linkleri: TSK, AA

Yalan Haber Linkleri: Sendika.org, Ceren Borazan, Twitter

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir