YALAN

"Maçka Parkı'nda Ağaç Katliamı Yapılıyor" Yalanı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu

İBB tarafından yapımına başlanan Dolmabahçe-Levazım tünelinin inşaatı Maçka Parkı’nın giriş bölümünden başladı. Maçka forumu, gençlik komiteleri vb. birçok platform ve grup sosyal medya üzerinden parkta doğa tahribatı yapıldığı, parkın yok edildiği ve ağaçların kesildiğini iddia eden birçok paylaşım yapıyor. Park çevresinde ve İBB binasının önünde, parktaki ağaçların kesildiği ve bir doğa katliamı yapıldığı ileri sürülerek çeşitli eylemler düzenleniyor. Kitleler doğayı koruma adı altında eylem yerlerine çağırılıyor. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’da Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla İBB önündeki eyleme katılacağını bildirerek, insanları eyleme davet etti.

Bazı marjinal gruplar ise Maçka Parkı’nda ağaç katliamı yapılıyor iddiasıyla kitleleri parka davet ederek "gezi kalkışması" benzeri bir kalkışma çağrısında bulunuyor.

İBB tarafından yapılan Dolmabahçe-Levazım tünelinin inşaatı toplam 140 bin metrekare alanı bulunan Maçka Parkı’nın sadece 3500 metrekarelik bölümü etkileniyor. İnşaat çalışmaları tamamlandıktan sonra 3500 metrekarelik alan yeşillendirilerek tekrar eski haline döndürülecek. Proje hakkındaki açıklamalara bakıldığında malum medya ve marjinal gruplar tarafından ortaya atılan ağaç katliamı yapılıyor iddialarının gerçeği yansıtmadığı görülüyor.

İBB tarafından yapılan tünel çalışmaları kapsamında ağaç kesimi yapılmadı. Maçka Parkı’nın 3500 metrekarelik bölümünde bulunan 176 ağaç uzman ekipler eşliğin özel yöntemler kullanılarak taşındı. Dünya’nın birçok yerinde kullanılan “ROOTBALL” yöntemi ile taşınan ağaçlar, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından hazırlanan raporlar doğrultusunda Sarıyer’de bulunan Mehmet Akif Ersoy Tabiat Parkı’na dikildi. Tünel projesi tamamladıktan sonra Maçka Parkı eskisiden daha yeşil hale getirilecek.

Tünel projesinin tamamlanması ile birlikte günlük çift yönlü 33.000 araç geçişi olması ve 23 bin 715 kg karbondioksit salınımının azalması hedefleniyor. Bu rakam yaklaşık 396 bin ağacın absorbe ettiği karbondioksit miktarına tekabül ediyor. Projenin bitmesiyle birlikte Maçka Parkı daha yeşil hale geliyor ve karbondioksit salınımında ciddi bir düşüş sağlanıyor. Tüm bu rakamlar incelendiğinde Dolmabahçe-Levazım tünelinin doğaya katkı sağladığı görülüyor.

 

Dolmabahçe- Levazım Tüneli

İBB tarafından yapımına başlanan Dolmabahçe-Levazım tüneli ile 70 dakikalık yolun 5 dakikaya düşmesi hedefleniyor. İstanbul trafiğinin en önemli noktalarından olan Beşiktaş trafiği bu projeyle rahatlatılacak. Tünelin toplan uzunluğu 7.800 metre olacak.

 

Doğru Haber Linkleri: İBB, İBB

Yalan Haber Linkleri: Twitter, Twitter, Twitter

 

 

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir