YALAN

"Türkiye Afrin’de Kimyasal Gaz Kullandı" Yalanı

Russia Today
Russia Today

Russia Today 16 Şubat 2018 tarihinde Türkiye’nin Suriye’deki terör unsurlarına karşı düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı’nda kimyasal gaz kullandığını iddia eden bir haber yayınladı. Söz konusu haberde, Türkiye’nin kullandığı kimyasal gazdan 6 kişinin yaralandığı ve bunların hastaneye götürülerek tedavi altına alındığı ileri sürüldü. Türkiye’nin yasaklı mühimmat kullandığı ve Afrin Operasyonu’nu hukuk çerçevesinde yapmadığı iddia edildi.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamayla Türkiye’nin Afrin’de kimyasal gaz kullandığı iddialarını yalanladı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Türkiye’nin Afrin’de kimyasal gaz kullanmasının olasılık dışı olduğu belirtildi.
Daha önce de Türkiye’nin Afrin’de yasaklı olan "napalm" bombası kullandığı iddia edilmişti. Ancak, TSK yaptığı açıklamada napalm bombası, kimyasal, biyolojik vb. uluslararası anlaşmalarca yasaklanmış silah ve mühimmat kullanmadığını açıklamış, bu tür mühimmatların TSK envanterinde bulunmadığının da altını çizmişti.

 

Doğru Haber Linkleri: Mevlüt Çavuşoğlu, TSK

Yalan Haber Linkleri: Russia Today

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir