YALAN

"Türkiye Afrin’de Kimyasal Gaz Kullandı" Yalanı

Russia Today
Russia Today

Russia Today 16 Şubat 2018 tarihinde Türkiye’nin Suriye’deki terör unsurlarına karşı düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı’nda kimyasal gaz kullandığını iddia eden bir haber yayınladı. Söz konusu haberde, Türkiye’nin kullandığı kimyasal gazdan 6 kişinin yaralandığı ve bunların hastaneye götürülerek tedavi altına alındığı ileri sürüldü. Türkiye’nin yasaklı mühimmat kullandığı ve Afrin Operasyonu’nu hukuk çerçevesinde yapmadığı iddia edildi.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamayla Türkiye’nin Afrin’de kimyasal gaz kullandığı iddialarını yalanladı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Türkiye’nin Afrin’de kimyasal gaz kullanmasının olasılık dışı olduğu belirtildi.
Daha önce de Türkiye’nin Afrin’de yasaklı olan "napalm" bombası kullandığı iddia edilmişti. Ancak, TSK yaptığı açıklamada napalm bombası, kimyasal, biyolojik vb. uluslararası anlaşmalarca yasaklanmış silah ve mühimmat kullanmadığını açıklamış, bu tür mühimmatların TSK envanterinde bulunmadığının da altını çizmişti.

 

Doğru Haber Linkleri: Mevlüt Çavuşoğlu, TSK

Yalan Haber Linkleri: Russia Today

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir