YALAN

"Türkiye Afrin’de Kimyasal Gaz Kullandı" Yalanı

Russia Today
Russia Today

Russia Today 16 Şubat 2018 tarihinde Türkiye’nin Suriye’deki terör unsurlarına karşı düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı’nda kimyasal gaz kullandığını iddia eden bir haber yayınladı. Söz konusu haberde, Türkiye’nin kullandığı kimyasal gazdan 6 kişinin yaralandığı ve bunların hastaneye götürülerek tedavi altına alındığı ileri sürüldü. Türkiye’nin yasaklı mühimmat kullandığı ve Afrin Operasyonu’nu hukuk çerçevesinde yapmadığı iddia edildi.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamayla Türkiye’nin Afrin’de kimyasal gaz kullandığı iddialarını yalanladı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Türkiye’nin Afrin’de kimyasal gaz kullanmasının olasılık dışı olduğu belirtildi.
Daha önce de Türkiye’nin Afrin’de yasaklı olan "napalm" bombası kullandığı iddia edilmişti. Ancak, TSK yaptığı açıklamada napalm bombası, kimyasal, biyolojik vb. uluslararası anlaşmalarca yasaklanmış silah ve mühimmat kullanmadığını açıklamış, bu tür mühimmatların TSK envanterinde bulunmadığının da altını çizmişti.

 

Doğru Haber Linkleri: Mevlüt Çavuşoğlu, TSK

Yalan Haber Linkleri: Russia Today

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir