YALAN

IŞİD'e silah sevkiyatı yalanı

IŞİD'e silah sevkiyatı yalanı

Bugün Gazetesi’nin 1 Eylül 2015 tarihinde “Şok Fotoğraflar” başlığıyla sürmanşetten verdiği haberde Akçakale sınır kapısından İŞİD’e silah sevkiyatı yapıldığı ve gümrük yetkililerinin buna göz yumduğuna ilişkin fotoğraflar yer aldı. Kısa bir süre içerisinde sosyal medyada da gündem olan haber Can Dündar’ın da paylaşmasıyla binlerce RT aldı. Fakat haberde “kanıt” olarak sunulan fotoğrafların hepsinin Suriye’ye ait olduğu ortaya çıktı. “Tanklara zırhlı koruma” başlığıyla verilen haber metninde kullanılan resimdeki tankın üzerinde bulunan “YPG” yazısı sosyal medyada paylaşıldı. Ayrıca fotoğraflardan biri temmuz ayında “Halep’in En Kötü Gecesi” başlığıyla çıkan, genel yayın yönetmenliğini Can Dündar’ın yaptığı Cumuriyet gazetesindeki bir habere aitti.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Sözcü
YALAN

Devlet Memurlarına İftira

18 Nisan, 2019
Ünlü Sanatçı Hakkında Yoğun Bakım Yalanı
YALAN

Ünlü Sanatçı Hakkında Yoğun Bakım Yalanı

18 Nisan, 2019
Ünlü sanatçı Mazhar Alanson'un yoğun bakıma alındığına dair haber yalandır.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir