YALAN

DİHA'nın "Kumanyalardan 'Katliama Destek' Çıktı” Yalanı

DİHA'nın "Kumanyalardan 'Katliama Destek' Çıktı” Yalanı

Dicle Haber Ajansı, bugün yayınladığı haberinde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Dulkadiroğlu ve Onikişubat Belediyeleri’nin Cizre, Diyarbakır ve Silopi’de görev yapan asker ve polislere hazırladığı kumanyaların içine notlar konulduğunu ifade etti. Notların üzerinde “Kahraman Ecdadın Torunlarından, Ebu Cehil Ordularının Kalplerine Muhammed-i korkular Salan bugünün kahramanlarına  Selam ve Dua ile” ifadelerinin yazılı olduğu notlar konulduğunu belirterek, notlarda Cizre halkının “Ebu Cehil Ordusu” olarak tasvir edildiğini iddia etti.

Devletin de soykırım saldırıları yürüttüğünü iddia eden DİHA’nın bu haberi tamamen gerçek dışıdır. Kahramanmaraş Belediyesi, “Ebu Cehil Ordusu” olarak terör örgütü PKK’yı tasvir ederken, DİHA’nın bunu “Cizre Halkı” diye çarpıtarak vermiştir.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir